Čína vrací úder Austrálii na „červené linii“ Šalamounových ostrovů a říká: „Pacifik není něčí dvorek“

Čína kritizovala Austrálii za to, že se postavila proti bezpečnostní smlouvě se Šalamounovými ostrovy, označila to za porušení suverenity motivované koloniálním mýtem a prohlásila, že Canberra nemá právo stanovovat žádnou „červenou čáru“.

Stalo se tak, když australský premiér Scott Morrison řekl, že zřízení čínské vojenské základny v této zemi jižního Tichomoří bude pro jeho vládu „červenou linií“, jen několik dní poté, co Peking a Honiara potvrdily podpis dohody, aniž by prozradily podrobnosti.

Mluvčí čínského ministerstva obrany Tan Kefe ve čtvrtek řekl, že řeči o tom, že Čína vybuduje námořní základnu na Šalamounových ostrovech, jsou „čistými falešnými zprávami“, přičemž obvinil australskou vládu a média ze záměrného překrucování faktů a vyvolávání napětí.

Máte dotazy k nejžhavějším tématům a trendům z celého světa? Získejte odpovědi s SCMP znalostinaší nové platformě kurátorského obsahu s vysvětleními, často kladenými dotazy, analýzami a infografiky, které vám přináší náš oceněný tým.

Spolupráce podle nové bezpečnostní dohody bude zahrnovat „zachování sociální systémOchrana životů a majetku lidí a humanitární pomoc [and] Tan zopakoval důraz na reakci na přírodní katastrofy.

Náměstek čínského ministra zahraničí Xie Feng ve stejný den na online akci s tichomořskými ostrovními zeměmi uvedl, že vyjednávání a podpis dohody o bezpečnostní spolupráci je „posvátným právem dvou suverénních zemí“ v souladu s mezinárodními zákony a normami a nikdo to neudělal. Právo ukazovat prstem na Čínu.

Na jakém základě může Austrálie nakreslit „červenou čáru“ pro Šalamounovy ostrovy, 2000 km [1,200 miles] Daleko, Čína, 10 000 km? Pokud nejde o zásah do suverenity jiné země, vměšování se do vnitřních záležitostí jiné země, o porušení mezinárodních pravidel, tak co to je? „

Shih řekl, že australský postoj se rovná „dezinformacím, pomluvám, nátlaku a zastrašování“ a důkazu, že zůstává „posedlá koloniálními mýty, nátlakovou diplomacií a snahou ovládnout tichomořské ostrovy, aby si udržela svou takzvanou sféru vlivu“.

READ  Policie našla 4letou dívku, která před dvěma týdny zmizela z kempu v Austrálii

Prohlásil, že „Tichý oceán je společným domovem zemí tohoto regionu, nikoli něčím ‚dvorkem‘ nebo ‚trávou‘, a měl by to být divadlo pro mezinárodní spolupráci, nikoli šachovnice pro geopolitické hry“.

Bezpečnostní dohoda mezi Čínou a Solomonem je „otevřená a transparentní [and] „Spuštění centra spolupráce v oblasti změny klimatu pro Čínu a tichomořské ostrovní země ve východní čínské provincii Shandong,“ řekl Xie na virtuální akci.

Řekl, že Čína chápe problémy související se změnou klimatu, kterým ostrovní národy čelí, a je ochotna poskytnout pomoc „jako přítel, partner a bratr“.

Akce se zúčastnili představitelé ze Šalamounových ostrovů, Kiribati, Niue, Samoy, Tongy, Mikronésie, Kiribati, Fidži a Vanuatu.

Premiér Solomon Manasseh Sogavari a čínský velvyslanec Li Ming se 22. dubna účastní slavnostního otevření komplexu Národního stadionu financovaného Čínou v Honiaře. Financovaný komplex Národního stadionu v Honiaře 22. dubna. Foto: AFP>

„Čína nemá žádný sobecký zájem na rozvoji vztahů a spolupráce s tichomořskými ostrovními zeměmi,“ zdůraznil Xie. „[It] Nehledá ‚sféry vlivu‘ ani se nezapojuje do šikany a nátlaku, ale je vždy konstruktivní silou pro mír a rozvoj.“

Bezpečnostní dohoda mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy, od té doby, co byla oznámena minulý týden, vyvolala vážné obavy o Spojené státy a jejich tichomořské spojence.

Bílý dům poslal a Delegace na vysoké úrovni do Honiary Varovat premiéra Manasseha Sogavaryho před blíže nespecifikovanou akcí proti jeho zemi. V pondělí také americký spojenec Japonsko vyslal svého náměstka ministra zahraničí s tím, že dohoda s Pekingem by mohla ovlivnit bezpečnost celého asijsko-pacifického regionu, zatímco Nový Zéland, tichomořská země, si kladl otázku, zda by to nedestabilizovalo region.

Austrálie, která je největším dárcem pomoci Šalamounovi a má s ní bezpečnostní vazby, reagovala silněji. Když se tato zpráva poprvé objevila v březnu, snažila se přinutit Sugavariho, aby dohodu nepodepsal.

READ  Největší letadlo na světě zničené při ruské invazi na Ukrajinu

A zatímco Morrison zopakoval svůj nesouhlas s čínskou námořní základnou, ostatní politici vyslovili důraznější rétoriku ohledně dopadu dohody na australskou národní bezpečnost.

Sujavari má snažil se uklidnit To vše není pro čínskou základnu v bezprostřední budoucnosti, vyzval kritiky, aby respektovali suverénní zájmy jeho země, a řekl, že tradiční partneři, jako je Austrálie a Nový Zéland, zůstávají důležití.

Tento článek se původně objevil v South China Morning Post (SCMP)Nejuznávanější zvuková zpráva o Číně a Asii za více než století. Pro více příběhů SCMP prosím prozkoumejte Aplikace SCMP Nebo navštivte webovou stránku SCMP Facebook A Cvrlikání stránky. Copyright © 2022 South China Morning Post Publishers Ltd. všechna práva jsou uložena.

Copyright (c) 2022. South China Morning Post Publishers Ltd. všechna práva jsou uložena.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.