Čína tvrdí, že testovala protiraketový systém

Čínská vlajka je zobrazena na tomto obrázku pořízeném 30. května 2022. REUTERS/Dado Rovich/Ilustrace

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

ŠANGHAJ (Reuters) – Čínský test zachycení rakety země-vzduch „dosáhl svého očekávaného účelu“, uvedlo čínské ministerstvo obrany a označilo jej za obranný a nezaměřující se na žádnou zemi.

Čína zintenzivňuje výzkum všech druhů raket, od těch, které dokážou zničit satelity ve vesmíru až po pokročilé balistické střely s jadernými hlavicemi, jako součást ambiciózního plánu modernizace, na který dohlíží prezident Si Ťin-pching.

Peking již dříve testoval protiraketové střely; Poslední veřejné oznámení testu bylo v únoru 2021 a předtím v roce 2018. Státní média uvedla, že Čína prováděla testy protiraketových systémů minimálně od roku 2010.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Ministerstvo v krátkém prohlášení v neděli pozdě večer uvedlo, že v noci byl proveden test „pozemní protiraketové odchytové technologie“.

„Test splnil očekávané cíle,“ uvedlo ministerstvo. „Tento test byl obranný a nemířil na žádnou zemi,“ dodal.

Žádné další podrobnosti nebyly poskytnuty.

Čína spolu se svým spojencem Ruskem opakovaně vyjádřila nesouhlas s americkým rozmístěním systému THAAD (High Altitude Area Defense) v Jižní Koreji.

Čína tvrdila, že výkonný radar zařízení by mohl proniknout na její území. Čína a Rusko také provedly simulovaná protiraketová cvičení.

Čína poskytla několik podrobností o svých raketových programech, kromě občasných krátkých prohlášení ministerstva obrany nebo ve státních médiích.

Ministerstvo obrany v roce 2016 potvrdilo, že pokračuje v testech protiraketového systému poté, co se snímky objevily ve státní televizi.

Peking říká, že taková technologie je nezbytná pro národní obranu a bezpečnost.

Reportáž z redakce v Šanghaji; Autor: Ben Blanchard

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.