Čína se trefila do volby českého prezidenta na pozvání Tchaj-wanu

Čína se trefila do volby českého prezidenta na pozvání Tchaj-wanu
  • Praha rozzlobila Peking telefonátem z Tchaj-wanu
  • Diplomatický pokrok ostrova dialogu
  • Peking varoval před nenapravitelným poškozením bilaterálních vztahů

Peking 31. ledna (Reuters) – Čína v úterý odsoudila telefonát mezi nově zvoleným českým prezidentem Peterem Pavlem a tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen s tím, že ignoruje opakované pokusy Pekingu

Pondělní telefonát byl pro Číňany nárokovaný ostrov, který nemá žádné formální vazby s Prahou, diplomatickým průlomem.

Česká vláda, ač suverénní země, uvedla, že se sama rozhodla o tom, s kým bude mluvit, přičemž výzva neznamenala změnu její politiky vůči Číně, která je spojena se západními spojenci.

Většina zemí se vyhýbá jednání na vysoké úrovni s Tchaj-wanem a jeho prezidentem, protože nechce provokovat Čínu, druhou největší ekonomiku světa.

„Nově zvolený český prezident Pavel ignoroval opakované pokusy Číny zastavit jeho i naše opakovaná zastoupení,“ řekl novinářům mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning Mao.

„Je odhodlán překročit čínskou červenou čáru, vážně zasahovat do vnitřních záležitostí Číny a zranit city čínského lidu.“

V roce 2016 nově zvolený americký prezident Donald Trump také mluvil po telefonu se Sai, což vyvolalo ohnivou bouři protestů z Pekingu.

Demokraticky zvolená vláda Tchaj-wanu se tvrdě staví proti tvrzení Pekingu, že je součástí „jedné Číny“, a tvrdí, že Čínská lidová republika ostrovu nikdy nevládla a nemá právo mluvit jejím jménem globálně ani rozhodovat o její budoucnosti.

‚Negativní vliv‘

Peking pravidelně kritizuje návštěvy zahraničních zákonodárců na ostrově, ale telefonát mezi hlavou státu a Tsai je vzácný a Peking ho považuje za vážnou urážku.

„Pavel před volbami veřejně řekl, že by měl respektovat zásadu ‚Jedna Čína‘, ale nyní se ke svým slovům vrátil,“ dodal Mao.

„Čína opakuje svou výzvu České republice, aby přijala okamžitá a účinná opatření k eliminaci negativních dopadů tohoto incidentu a zabránila nenapravitelným škodám na čínsko-českých vztazích.“

READ  Česká volejbalová senzace nadchla tím, že porazila olympijskou vítězku Francii

Český premiér Peter Fiala v úterý řekl, že i přes dobré vztahy s Tchaj-wanem Česká republika zachovává politiku „jedné Číny“.

„Česká republika respektuje a udržuje vlastní politiku jedné Číny,“ uvedl Fiala v prohlášení. „Jako suverénní země rozhodujeme, s kým zavoláme a s kým se setkáme.“

Powell rozzlobil Čínu během několika dní po svém volebním vítězství. Ve funkci střídá prezidenta Miloše Zemana, který se poslední desetiletí snažil posílit vazby země s Čínou.

Středopravá vláda se od svého nástupu do úřadu v roce 2021 snažila rozvíjet vztahy s Tchaj-wanem, rostoucím obchodním partnerem.

Předseda českého Senátu v roce 2020 navštívil Tchaj-wan, což rozzlobilo Peking.

Mao řekl, že Čína v úterý učinila české straně „tvrdá prohlášení“. Varování před „nenapravitelnými škodami“ na čínsko-českých vztazích by mohlo být známkou toho, že Peking plánuje odvetná opatření.

Od loňského roku Čína přerušila diplomatické styky s Litvou, uvalila sankce na litevského náměstka ministra a tlačila na nadnárodní společnosti, aby přerušily vztahy s pobaltským státem s 2,8 miliony obyvatel.

Reportáž Yewa Luna Tiana, Joe Cashe a Eduarda Baptisty v Pekingu; Dodatečné zprávy Jasona Howetta, Roberta Muellera a Johna Lopatky v Praze; Napsal Eduardo Baptista; Střih Tom Hoke, Andrew Cawthorne a Alex Richardson

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *