Čína po prvním neúspěšném pokusu úspěšně vypustila raketu Long March 7A

Raketa byla vypuštěna z vesmírného odpalovacího místa Wenchang v provincii Chaj-nan v jižní Číně. Fotografie ze scény ukazují davy lidí přeplněné stany v dálce a čekají na sledování vzletu.

Podle Čínské kosmické vědy a technologie (CASC) raketa nesla satelit Shiyan-9 k testování nových technologií, jako je monitorování vesmírného prostředí.

Vládní dodavatel vesmíru uvedl, že společnost CASC postavila experimentální satelit za pouhých osm měsíců, čímž vytvořila rekord pro střední a velké satelity dálkového průzkumu Země.

Dlouhý pochod 7A je třístupňová raketa se čtyřmi posilovači, má délku 60 stop (197 stop) a průměr 3,35 metru (11 stop). Má kapacitu vyslat sedm metrických tun nákladu na geostacionární transportní oběžnou dráhu (GTO) – asi 35 405 kilometrů nad povrchem Země.

Raketa je primárně navržena k vypouštění satelitů do GTO, s možností upgradu na průzkum Měsíce, Marsu a asteroidů, podle CASC.

První čínský pokus o spuštění Dlouhého března 7A v březnu 2020 na vesmírném startovacím místě ve Wenchangu selhal. V té době čínští představitelé uvedli, že inženýři prošetří příčinu poruchy, aniž by uvedli další podrobnosti.

Čína podle CASC očekává, že každý rok do roku 2025 vystřelí tři až pět raket Long March 7A.

Čína má ambiciózní vesmírný program podporovaný vládními investicemi v řádu miliard dolarů. V posledních měsících zahájila země dvě mise na Měsíc a na Mars.

V červenci 2020 zahájila Čína svou první bezpilotní misi na Mars – sondu Tianwen-1, která vstoupila na oběžnou dráhu Rudé planety v únoru tohoto roku. A v prosinci 2020 čínská bezobslužná mise Chang’e přinesla zpět na Zemi vzorky měsíce, čímž se stala pouze třetí zemí, která úspěšně sbírala kameny z měsíce.

Úterý, Ruská kosmická agentura podepsala dohodu s Ruskou kosmickou agenturou o účasti na budování měsíční vesmírné stanice na povrchu měsíce a / nebo na měsíční oběžné dráze, která bude „otevřená všem zemím“.

Young Xiong z CNN přispěl k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *