Čína po návštěvě Tchaj-wanu uvalila na Pelosiovou sankce za „zlé a provokativní činy“.CNN

Čína Pátek oznámil, že uvalí sankce na Nancy Pelosiová A její nejbližší rodina po návštěvě řečníka v americké Sněmovně reprezentantů do Tchaj-wan Začátkem tohoto týdne, když Peking zesílil Vojenská cvičení a nálety válečných letadel Po celém ostrově.

Čínské ministerstvo zahraničí odsoudilo Pelosiovou za to, co označilo za „zlé a provokativní činy“ a uvedlo, že její cesta na Tchaj-wan se rovnala „vážnému zasahování do vnitřních záležitostí Číny“.

„Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová trvala na návštěvě Tchaj-wanu a ignorovala vážné obavy Číny a rozhodnou opozici, vážně se vměšovala do vnitřních záležitostí Číny, vážně podkopávala suverenitu a územní celistvost Číny, vážně pošlapávala princip jedné Číny a vážně ohrožovala mír a, “ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. V pátečním prohlášení „Stabilita přes Tchajwanský průliv.“

„V reakci na Pelosiho zlé a provokativní činy se Čína rozhodla uvalit sankce na Pelosiovou a její nejbližší rodinu,“ stojí v prohlášení.

Pelosiova středeční návštěva Tchaj-wanu, kdy se setkala s prezidentkou Tsai Ing-wen a dalšími vůdci, vyvolala pobouření. Čína Komunistická strana, která na Demokratický autonomní ostrov pohlíží jako na své území – ačkoli ho nikdy nekontrolovala.

Na tiskové konferenci v Tokiu během poslední části svého asijského turné Pelosiová zaujala vzdorovitý tón a řekla, že Čína se snažila izolovat Tchaj-wan od mezinárodního společenství, ale nebude bránit americkým úředníkům v cestě tam.

„Nedovolíme (Číně) izolovat Tchaj-wan,“ řekl v pátek kalifornský demokrat. „Neplánují naše lety.“

Před návštěvou Peking varoval, že přijme „silná opatření“, pokud Pelosiová bude pokračovat, a po odjezdu zahájila vojenská cvičení s ostrou palbou a poprvé vyslala rakety nad Tchaj-wan.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že v pátek v 11:00 provedlo několik čínských vojenských letadel a válečných lodí cvičení kolem Tchajwanského průlivu a překročilo středovou linii – střed mezi ostrovem a pevninskou Čínou.

Tchajwanské ministerstvo uvedlo, že tchajwanská armáda reagovala rádiovým varováním, leteckými hlídkovými silami, námořními loděmi a raketovými systémy na pobřeží.

Ve čtvrtek Čína vyslala 22 válečných letadel do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ), z nichž všechna překročila středovou linii.

Řada zemí, včetně Skupiny sedmi, která zahrnuje některé z největších světových ekonomik, kritizovala čínská cvičení a vyzvala Peking, aby neměnil status quo v regionu.

Ve svých pátečních komentářích Pelosiová uvedla, že cílem návštěvy Tchaj-wanu bylo zachovat status quo.

„Jde o zákon o tchajwanských vztazích, politiku USA a Číny, veškerou legislativu a dohody, které stanovily, jaký je náš vztah – v zájmu míru v Tchajwanském průlivu a aby zvítězil status quo,“ řekla.

Pelosiová také odmítla návrhy některých kritiků, že její návštěva měla více co do činění s leštěním jejího odkazu, než aby prospěla ostrovu, a označila toto tvrzení za „směšné“.

Upozornila na tchajwanskou „svobodnou a otevřenou demokracii“, úspěšnou ekonomiku a relativně progresivní práva homosexuálů. „Není to o mně – je to o nich,“ dodala. „Je to o Tchaj-wanu a jsem hrdý na to, že jsem léta pracoval na tom, abych ukázal jeho obavy z pevninské Číny.“

Mezitím japonský premiér Fumio Kishida v pátek vyzval k okamžitému zastavení čínských cvičení s tím, že jde o „vážnou otázku týkající se bezpečnosti naší země a jejího lidu“.

Japonsko již dříve podalo oficiální stížnost poté, co pět čínských raket přistálo v jeho výlučné ekonomické zóně.

Uprostřed zhoršujících se vztahů Čína zrušila plánované setkání ministrů zahraničí Číny a Japonska.

Náměstek čínského ministra zahraničí Teng Li ve čtvrtek svolal vyslance do Číny z evropských zemí, Evropské unie a Japonska, aby protestovali proti jejich poznámkám o Tchaj-wanu.

Ding řekl, že prohlášení G7 „zkreslilo fakta“ a bylo „do očí bijící politickou provokací“ a obvinilo dotčené země ze zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

Návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu byla první pro řečníka Sněmovny za posledních 25 let, od té doby, co tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich navštívil v roce 1997. Její asijské turné zahrnovalo také zastávky v Malajsii, Singapuru, Jižní Koreji a Japonsku.

READ  Ukrajina vyzývá své občany, aby odhalili umístění ruských sil | válečné zprávy mezi Ruskem a Ukrajinou

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.