Čína oznámila lidský případ viru ptačí chřipky H3N8

Žena v jižní Číně měla pozitivní test na virus ptačí chřipky H3N8, uvedli místní úředníci, což je teprve potřetí, co byl virus zjištěn u lidí, ačkoli dřívější kmen mohl způsobit pandemii v roce 1889.

V krátkém prohlášení vydaném v pondělí provinční centrum Guangdong pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že 56letá žena z města Zhongshan se nakazila virem H3N8.

V prohlášení se uvádí, že žena, která má mnohočetný myelom a další zdravotní stavy, byla vystavena živé drůbeži, než onemocněla. Divocí ptáci se často vyskytují v blízkosti jejich domova.

Žádné podrobnosti o jejím stavu nebyly zveřejněny.

„Zatím nebyly nalezeny žádné abnormality v úzkých kontaktech,“ uvedlo Guangdong CDC. Odborníci se domnívají, že se jedná o sporadický případ a riziko přenosu viru je v tuto chvíli nízké.

Tato zpráva přichází téměř rok poté, co byla poprvé potvrzena infekce člověka virem H3N8, když 4letý chlapec ve střední Číně vážně onemocněl. Nakaženi byli i domácí mazlíčci – pes a kočka.

Další člověk, 5letý chlapec z provincie Hunan, byl infikován asi o měsíc později, v květnu 2022. Podle čínské vlády se rychle zotavil po jen mírných příznacích.

H3N8 se vyskytuje u ptáků, ale také u koní a je jedním ze dvou virů, které způsobují psí chřipku. Nový případ v Číně je třetím potvrzeným případem u lidí a prvním u dospělého.

Ale zatímco u lidí nebyl nalezen až do roku 2022, vědci dlouho věřili, že dřívější kmen viru mohl způsobit pandemii z roku 1889, která byla známá jako „asijská chřipka“ nebo „ruská chřipka“. Nedávný výzkum naznačuje, že pandemii mohl způsobit kmen koronaviru.

READ  Fyzici poprvé objevili záhadné „duchové částice“ na LHC

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *