Čína: Odvrácená strana měsíční sondy Chang’e-6 začíná svou zpáteční cestu

Čína: Odvrácená strana měsíční sondy Chang’e-6 začíná svou zpáteční cestu
Komentář k fotce, Čínské vozítko po dokončení vzorkovací mise vyvěsilo vlajku země – poprvé, kdy země vyvěsila vlajku na odvrácené straně Měsíce.

  • autor, Francis Mao
  • Role, BBC novinky

Čína oznámila, že její lunární sonda úspěšně odstartovala z odvrácené strany Měsíce, aby zahájila svou cestu k Zemi a nesla první vzorky, které kdy byly z této oblasti shromážděny.

Státní média uvádějí, že montážní modul Chang’e-6 odstartoval v úterý kolem 07:38 (v pondělí 23:38 GMT), aby zahájil svou zpáteční cestu.

V neděli robot přistál v obří díře poblíž jižního pólu Měsíce, což je úspěch, který je první svého druhu na světě a je oslavován mezinárodní vědeckou komunitou.

Čína je jedinou zemí, která přistála na odvrácené straně Měsíce, a také tak učinila již dříve v roce 2019.

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) popsal přistání a start mise jako „bezprecedentní úspěch v lidském průzkumu Měsíce“.

Vzdálená neboli „tmavá“ strana Měsíce – která je odvrácena od Země – představuje technickou výzvu, kterou lze dosáhnout díky své vzdálenosti a obtížnému terénu obřích, hlubokých kráterů a několika plochých povrchů.

Vesmírní úředníci museli použít satelit k řízení a udržování komunikace s kosmickou lodí Chang’e-6.

Čína chce být první zemí, která vrátí vzorky hornin a půdy z odvrácené strany Měsíce, která se podle vědců může velmi lišit od skalních útvarů na přilehlé straně.

Státní média zveřejnila videa od čínské vesmírné agentury, která ukazují, jak rover Chang’e 6 vystrkuje malou paži a mává čínskou vlajkou poté, co shromáždil vzácné vzorky.

Jedná se o šestou čínskou misi na Měsíc, která je v čínské mytologii pojmenována po bohyni měsíce Chang’e.

Zatím úspěšná mise

Jeho výstupový modul v úterý úspěšně „nabootoval z měsíčního povrchu“ se vzorky v kovové vakuové nádobě.

Po vzletu modul vstoupil na „předem určenou oběžnou dráhu kolem Měsíce“. Kontejner bude přemístěn do návratové kapsle, která se má vrátit na Zemi a přistát v poušti Vnitřního Mongolska kolem 25. června.

Chang’e-6 strávil dva dny sbíráním kamenů a půdy, pomocí mechanického ramene a vrtačky nasbíral asi 2 kg (4,4 lb) materiálu.

Sídlí v oblasti South Pole-Itkin Basin, obřím kráteru na odvrácené straně Měsíce, jednom z největších známých kráterů ve sluneční soustavě.

Řídit rover tam bylo riskantní, protože je velmi obtížné komunikovat s kosmickou lodí, jakmile se dostane na odvrácenou stranu Měsíce.

Čínské vesmírné úřady popsaly operaci jako zahrnující „mnoho inženýrských inovací, vysoká rizika a velké potíže“.

Video vysvětlení, Video ukazuje, jak čínská sonda přistává na odvrácené straně Měsíce

Vědci jsou nadšeni vzorky, které jsou pravděpodobně některými z nejstarších měsíčních hornin.

Ti v Číně dostanou první příležitost analyzovat horniny a později se o tuto příležitost budou moci ucházet i výzkumníci z celého světa.

Profesor John Burnett Fisher, specialista na lunární geologii na univerzitě v Manchesteru, řekl minulý týden BBC: „Všichni jsou velmi nadšení, že se můžeme podívat na tyto skály, které ještě nikdo nikdy neviděl.“

Příležitost analyzovat horniny ze zcela jiné oblasti Měsíce by mohla odpovědět na základní otázky o tom, jak se planety formovaly, řekl.

Jižní pól Měsíce je další hranicí lunárních misí se zeměmi, které chtějí tomuto regionu porozumět, protože existuje velká šance, že má led.

Přístup k vodě by výrazně zvýšil šance na úspěšné založení lidské základny na Měsíci pro vědecký výzkum.

Toto je druhá mise Číny sbírat vzorky z Měsíce, ale je to první, která má za cíl získat je z odvrácené strany.

V roce 2020 sonda Chang’e-5 vrátila 1,7 kg materiálu z oblasti zvané Oceanus Procellarum na blízké straně Měsíce.

V předchozím roce se Čína stala první zemí, která přistáním svého letadla Chang’e-4 dosáhla odvrácené strany Měsíce.

Čína plánuje v tomto desetiletí další tři bezpilotní mise při hledání vody na Měsíci a zkoumání zřízení stálé základny tam. Země již má svou vlastní vesmírnou stanici známou jako Tiangong neboli Nebeský palác.

Širší strategie Pekingu má za cíl vidět čínského astronauta kráčejícího po Měsíci kolem roku 2030.

Spojené státy mají také za cíl vrátit astronauty na Měsíc, přičemž NASA má v úmyslu zahájit misi Artemis-3 v roce 2026.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *