Čína je přesvědčena o zapojení svých společností do JE Dukovany v České republice

Přestože čínským a ruským společnostem byl zakázán účast na stavbě nového bloku české atomové elektrárny Dukovani (JE), Peking je přesvědčen, že Česká republika bude dodržovat tržní pravidla a zachová nediskriminační obchod. Životní prostředí, uvedla Hua Chunying, mluvčí ministerstva zahraničí.

„Doufáme, že Česká republika bude striktně dodržovat zásady férové ​​soutěže a tržní ekonomiky a vytvoří otevřené, férové, transparentní a nestranné podnikatelské prostředí pro zahraniční investice a pravidelný provoz,“ řekl Hua. tisková konference.

Rusko a Čína mají s Českem špatný vztah

Český prezident Miloš Zeman prý 27. září podepsal krok k vyškrtnutí čínských a ruských společností ze seznamu účastníků stavby JE.

Obě komory českého parlamentu dříve schválily takzvaný nízkouhlíkový zákon. Tím jsou ruské a čínské společnosti odstraněny ze seznamu potenciálních partnerů ve stavebnictví.

V červnu byli z panelu potenciálních organizátorů jaderných reaktorů vyloučeni ruský Rosatom a čínská skupina pro atomovou energii Guangdong, kterým byly předány klíčové dokumenty potřebné k přípravě jaderného tendru na letošní zimu.

Při stavbě a provozu bloků JE Dugoani je povoleno používat pouze technologii zemí, které podepsaly mezinárodní smlouvu o státních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína dohodu nepodepsaly.

Obrázek: Unsplash / Reprezentativní obrázek

READ  UMass Lowell Czech přidává pistácie vpřed

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *