Chybějící trpasličí galaxie poblíž Mléčné dráhy nalezené na nejhorším místě: ScienceAlert

Chybějící trpasličí galaxie poblíž Mléčné dráhy nalezené na nejhorším místě: ScienceAlert

Galaxie Mléčná dráha není ve svém malém koutku vesmíru sama.

Malé, slabé trpasličí galaxie, některé s pouhými tisíci hvězdami, obíhají naše kosmické okolí po dlouhých, elegantních drahách. Není jasné, kolik přesně těchto galaxií existuje, ale předpokládá se, že jejich počet je mnohem větší. 60 nebo tak Zatím jsme našli.

Astronomům se nedávno podařilo identifikovat další dvě tyto planetky, ale tato zpráva neřeší problém, jak si možná myslíte. Nyní se zdá, že je jich příliš mnoho.

Je to proto, že nové měsíce, pojmenované Virgo 3 a Sextance 2, byly objeveny v oblasti vesmíru již tak přeplněné více trpasličími galaxiemi, než předpovídají modely temné hmoty.

„Včetně čtyř dříve známých satelitů je v pásmu HSC-SSP celkem devět satelitů.“ Napište tým pod vedením Daisuke Homma Japonská národní astronomická observatoř.

„Míra detekce velmi slabých trpaslíků je mnohem vyšší než rychlost předpovídaná moderními modely pro počet měsíců Mléčné dráhy očekávaný podle modelů studené temné hmoty, což naznačuje, že čelíme problému ‚příliš mnoho satelitů‘.“

Umístění dvou nově objevených trpasličích galaxií. (Univerzita NAOJ/Tohoku)

Temná hmota je ve vesmíru něco neviditelného a neznámého, co přispívá ke zvýšení gravitace, kterou nelze připsat běžné hmotě. Galaxie, včetně Mléčné dráhy, jsou nasycené a obklopené tímto záhadným materiálem, což dává větší rychlost galaktické rotaci a větší gravitační sílu k přitahování, držení a nakonec pohlcení satelitních galaxií.

Na základě modelů temné hmoty v Mléčné dráze astronomové předpovídají, že galaxie musí obsahovat mnohem více trpasličích galaxií, než bylo dosud objeveno. To nutně neznamená, že tyto galaxie neexistují a vědci nešetří úsilím ve snaze je najít ve tmě.

Modely založené na temné hmotě nám také poskytují poměrně podrobné předpovědi o tom, kolik měsíčních galaxií bychom měli očekávat na konkrétních místech, a to je místo, kde Panna III a Sexton II představují problém.

READ  „Lunární batoh“ NASA by mohl zabránit tomu, aby se astronauti ztratili na Měsíci

Homma a jeho kolegové studovali data ze strategického programu Subaru (SSP) Hyper Suprime-Cam (HSC), aby studovali část vesmíru a hledali satelitní galaxie patřící do Mléčné dráhy. Podle modelů temné hmoty by v této části oblohy měly být asi čtyři trpasličí měsíční galaxie.

Umístění Panny III.Univerzita NAOJ/Tohoku)

S objevem dvou nových galaxií se celkový počet satelitů v této oblasti zvýší na devět. Ještě před objevením těchto dvou galaxií byl počet satelitů příliš vysoký na to, aby se dal vysvětlit.

Problém neřeší ani přesun věcí – například vyloučení klasické trpasličí galaxie Sextans nebo přijetí jiného modelu k předpovědi, kolik měsíců bychom měli vidět.

Nejlepší model aktuálně předpovídá, že kolem Mléčné dráhy obíhá asi 220 trpasličích galaxií. Pokud aplikujeme distribuci, kterou jsme našli ve stopě HSC-SSP, na zbytek prostoru kolem naší galaxie, tento celkový počet by se ve skutečnosti blížil 500 satelitům.

Je ale možné, že stopa HSC-SSP obsahuje vyšší koncentraci satelitů než v průměrné části vesmíru. Jediný způsob, jak zjistit, zda tomu tak je, je neustále se dívat na jiná místa na obloze a počítat trpasličí galaxie, které tam najdeme.

„Dalším krokem je použití výkonnějšího dalekohledu, který zachytí širší pohled na oblohu.“ říká astronom Masashi Chiba Z univerzity Tohoku. „Příští rok, Observatoř Vera C. Rubin „K tomuto účelu budou použity nové měsíční galaxie v Chile. Doufám, že bude objeveno mnoho nových měsíčních galaxií.“

Výzkum byl publikován v Publikace Japonské astronomické společnosti.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *