Chudí dělníci nesou hlavní tíhu vlny veder v Indii

NOIDA, Indie (Reuters) – Pro stavebního dělníka Yogendru Tundriho je život na staveništi na okraji indického hlavního města Nového Dillí dost těžký. Letos je to kvůli rekordně vysokým teplotám nesnesitelné.

Zatímco se Indie potýká s bezprecedentní vlnou veder, drtivá většina chudých dělníků v zemi, kteří obvykle pracují venku, je vystavena spalujícím teplotám.

„Je velké vedro, a když nepracujeme, co budeme jíst? Pár dní pracujeme a pak pár dní sedíme bez práce kvůli únavě a horku,“ řekl Tendre.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Teploty v oblasti Nového Dillí letos dosáhly 45 stupňů Celsia (113 Fahrenheitů), což často způsobuje, že Tendri a jeho žena Lata, která pracuje na stejném staveništi, onemocní. To zase znamená, že přijdou o příjem.

Podle indického meteorologického oddělení (IMD) bude v některých částech Dillí v důsledku silné vlny veder v pondělí pravděpodobně dosahovat teploty severně 120 stupňů Fahrenheita.

řekla Lata, když stála před jejich domem, provizorní chatrčí s plechovou střechou.

Vědci spojili brzký začátek parného léta se změnou klimatu a říkají, že více než miliarda lidí v sousední Indii a Pákistánu je nějakým způsobem ohrožena extrémními horky.

Indie zažila nejteplejší březen za více než 100 let a části země zažily v dubnu nejvyšší teploty vůbec.

Na mnoha místech, včetně Nového Dillí, byla teplotní stupnice vyšší než 40 stupňů Celsia. Od konce března zemřely na úpal více než dvě desítky lidí a poptávka po elektřině je nejvyšší za několik let.

Premiér Narendra Modi vyzval vlády států, aby zavedly opatření ke zmírnění dopadů extrémních veder. Přečtěte si více

READ  Sasha Johnson: Muž obviněn z spiknutí s vraždou poté, co zastřelil aktivistu BLM

Tendri a Laata žijí se svými dvěma malými dětmi ve slumu poblíž staveniště v Noidě, městě, které patří Novému Dillí. Přestěhovali se ze svého domovského státu Čhattisgarh ve střední Indii, aby hledali práci a vyšší mzdy v okolí hlavního města.

Na staveništi dělníci loupají stěny, pokládají beton a přenášejí těžká břemena, přičemž kolem hlavy používají roztrhané šátky jako ochranu před sluncem.

Ale i když manželé dokončí svou každodenní práci, nedostanou dostatek odpočinku, protože jejich dům je horký a celý den nasává sluneční teplo.

Údaje federální vlády ukázaly, že tepelný stres byl nejčastější příčinou smrti, hned po blesku, způsobený přírodními silami za posledních 20 let, řekl Avikal Somvanshi, výzkumník městského prostředí z Centra pro vědu a životní prostředí v Indii.

„Většina těchto úmrtí se vyskytuje u mužů ve věku 30 až 45 let. Jde o dělnické dělníky, kteří nemají jinou možnost než pracovat v parném vedru,“ řekl Somfanci.

Somvanshi řekl, že v Indii neexistují žádné zákony, které by zakazovaly venkovní aktivity, když teploty překročí určitou úroveň, na rozdíl od některých zemí Blízkého východu.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(obálka) Sunil Kataria v Novém Dillí; Napsal Shilpa Jamkhandikar; Střih Neil Follek a Bradley Perrett

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.