Chris Berman z ESPN mezi 11 účastníky Mezinárodní židovské sportovní síně slávy v roce 2023

Chris Berman z ESPN mezi 11 účastníky Mezinárodní židovské sportovní síně slávy v roce 2023

GTA – Slavný hlasatel Chris Berman a německý Žid, který jednou řekl, že hokej „zachránil mě a mou rodinu před holocaustem“, jsou uvedeni do Mezinárodní židovské sportovní síně slávy.

Třída roku 2023, kterou sdílí výhradně Židovská telegrafická agentura, zahrnuje sportovce a sportovní osobnosti z různých sportů a z celého světa – od vodního póla po šerm, od Spojených států až po Maďarsko.

Prezident Síně slávy Jed Margolis řekl JTA, že 11 jmenovaných bylo vybráno ze seznamu 150 kandidátů předložených prostřednictvím otevřeného procesu v průběhu minulého roku. Tajná volební komise složená z asi 20 sportovců, bývalých vítězů a sportovních expertů hlasovala o menším seznamu přibližně 30 finalistů.

„Především obdivuji, že není nouze o kvalifikované lidi – držitele světových rekordů, lidi, kteří byli ve svém sportu na nejvyšší úrovni a hlasovali do jejich sportovní síně slávy,“ řekl Margolis. „Možná si myslíte, že na nás lidé mohou dojíždět, ale neustále dostáváme skvělé nominace.“

Margolis dodal, že vyznamenání židovských sportovců může pomoci vyvrátit stereotypy, že Židé nemusí být sportovci. Nejslavnější ve filmu z roku 1980 „Airplane!“

„Když se podíváte na to, kolik zastupujeme po celém světě, co jsme my, asi 0,02 % světové populace, a vyhráli jsme asi 0,03 % olympijských medailí. Takže bojujeme nad svou váhu, abych tak řekl, “ řekla Margolis.

Od otevření v roce 1981 dosáhl počet členů salonku ve třídě 2023 448. Návrhář obuvi a Makabijský sportovec a filantrop Stuart Weitzman Je také poctěn Vysloužilí redaktoři časopisu Jewish Sports Review.

Hala, která sídlí ve Wingate Institute of Physical Education and Sport v Netanyi v Izraeli, uctí letošní vyznamenané na svém dalším slavnostním uvedení v červenci 2025. Slavnostní uvedení je vyhlašováno každoročně, ale samotný ceremoniál se koná každé čtyři roky , kdy se konají Makabijské hry.

Zde je to, co potřebujete vědět o letošních oceněných.

Rudy Paul, lední hokej

Člen Mezinárodní síně slávy ledního hokeje Ball (1911-1975) byl jedním ze dvou židovských sportovců, kteří reprezentovali Německo na Zimních olympijských hrách v roce 1936, které se konaly v Německu šest měsíců před letními hrami v Berlíně a které přivedly Adolfa Hitlera. do pozornosti světa. nacistický režim.

READ  Mary Alice Cervinka 23. ledna 1927 - 5. března 2022 | rodinný nekrolog

Během Ballovy hráčské kariéry, která trvala od roku 1928 do roku 1952, získal pravý křídelník osm německých šampionátů a bronzovou medaili na Zimních olympijských hrách 1932 v Lake Placid.

Když Německý olympijský výbor pohrozil, že Balla vyřadí z týmu, protože byl Žid, jeho spoluhráči pohrozili bojkotem her. ke mě HlídačBall možná uzavřel dohodu s nacistickým režimem a souhlasil, že bude hrát za Německo, pokud jeho rodiče smějí opustit zemi. Později řekl: „Vděčím za to hokeji. Zachránil mě a mou rodinu před holocaustem.“

Chris Berman, hlasatel

Bývalý moderátor ESPN Chris Berman hovoří během slavnostního uvedení stého výročí Síně slávy profesionálního fotbalu v roce 2020 v Cantonu, Ohio, 7. srpna 2021. (MSA/Icon Sportswire přes Getty Images přes JT)

Oceněný hlasatel Chris Berman byl moderátorem vlajkové lodi ESPN pořadu „SportsCenter“ od roku 1979, měsíc po jeho spuštění. Berman, 67, byl především tváří fotbalového zpravodajství sítě, ale také ukotvil golfový turnaj US Open a finále NHL Stanley Cup a hrál také jako špička v zápasech Major League Baseball.

Berman, přezdívaný „Boomer“, vyrůstal v židovské rodině v Irvingtonu v New Yorku. Šestinásobný držitel ceny National Sportscaster of the Year, je členem Síně slávy sportovního vysílání a má svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

David Platt, basketbal

Trenér Olympiacosu David Platt předává svým hráčům taktiku během basketbalového zápasu 27. týdne Turkish Airlines mezi Olympiacos a Bayern Mnichov Atény, Řecko, 19. března 2019. (Ayhan Mehmet/Anadolu Agency/Getty Images přes JTA)

David Platt je bývalý basketbalový hráč, trenér a manažer, jehož kariéra zahrnovala hraní za Princeton University. profesionální basketbalové turnaje v Izraeli, Itálii, Rusku, Turecku a Řecku; a působení jako trenér pro Cleveland Cavaliers v NBA.

Platt (63) se narodil v Bostonu a vyrůstal v reformní synagoze v roce 1981 a přestěhoval se do Izraele, kde sloužil v armádě a hrál profesionálně více než deset let, než se začal věnovat koučování.

Platt během své kariéry vyhrál trenérské šampionáty a ocenění a také hrál na hrách Maccabiah a trénoval na olympijských hrách. Ve své první sezóně jako trenér dovedl Cavaliers do finále NBA 2015 a v následujícím roce získal týmový mistrovský prsten. V polovině sezony je vyhozen.

Dina Castor, atletika

Rodačka z Bostonu Dina Castor je osminásobná národní šampionka v cross country, která získala bronzovou medaili na olympijských hrách v roce 2004 a je držitelkou amerických rekordů v silničních závodech žen na 10 mil, 15 kilometrů a 8 kilometrů. Držela americký rekord v ženském maratonu a půlmaratonu.

READ  Čeští zákonodárci dávají počáteční podporu balíčku rozpočtových úspor ve výši 7 miliard dolarů

Devětačtyřicetiletý Castor je členem Národní židovské sportovní síně slávy, New Yorku a jižní Kalifornie a řadu vyznamenání obdržel také z USA.

Ilona Elk-Schherrer, šerm

Maďarská šermířka Ilona Elke-Schärer vyhrála kovový plot během olympijských her v srpnu 1936 (Austrian Archives/Imagno/Getty Images přes JTA)

Elona Elke-Schärer (1907-1988), narozená v Budapešti židovskému otci a katolické matce, se pravděpodobně stala největší šermířkou všech dob.

Elke-Schächer startoval na třech olympijských hrách pro Maďarsko v letech 1936 až 1952, vyhrál dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou medaili. Získala také deset zlatých, pět stříbrných a dvě bronzové medaile na mistrovství světa v letech 1934 až 1956 (není jasné, jak byly válečné roky stráveny).

Vyhrála více mezinárodních titulů v šermu než kterákoli jiná žena.

John Frank, fotbal

John Frank je dvojnásobným šampionem Super Bowlu se San Francisco 49ers, který si užil úspěšnou druhou kariéru jako otolaryngolog (ušní, nosní a krční lékař) se zaměřením na chirurgii obnovy vlasů.

Frank, 60, také hrál fotbal na Ohio State University, kde vytvořil školní rekord v počtu recepcí a byl dvakrát oceněn jako Academic All-American. V posledním ročníku byl nejužitečnějším hráčem týmu.

Frank také spoluzaložil izraelský bobový tým a je členem Sportovní síně slávy státu Ohio, Národní židovské sportovní síně slávy a Západní židovské sportovní síně slávy v Pensylvánii.

Merrill Moses, vodní pólo

Američan Merrill Moses dává pokyny na zápase USA-Rusko v Kazani, Rusko, 27. července 2015. (Streeter Lecka/Getty Images přes JTA)

Meryl Moses je trojnásobná olympijská brankářka ve vodním pólu, která získala stříbrnou medaili na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 a v roce 1997 vyhrála mistrovství NCAA ve vodním pólu s Pepperdine University.

Moses, 45 let, také hrál za tým USA na olympijských hrách 2012 a 2016 a získal zlaté medaile na třech Panamerických hrách v letech 2007, 2011 a 2015. V roce 2021 byl uveden do Síně slávy vodního póla USA a je také členem člen Síně slávy vodního póla USA Židovské sporty v jižní Kalifornii.

Moran Samuel, Veslování

Moran Samuel z Izraele soutěží během Mistrovství světa ve veslování 2022 v Račes, Česká republika, 21. září 2022. (Adam Nurkiewicz/Getty Images přes JTA)

Moran Samuel je mistr světa ve veslování a paralympijském basketbalu. Poté, co v roce 2006 utrpěla mrtvici páteře, zůstala Samuel ochrnutá na spodní část těla.

READ  Rusko zakázalo mužský basketbal na olympijských hrách v roce 2024

Samuel, 40, hrál za Izrael na mistrovství Evropy v basketbalu vozíčkářů v roce 2013 ve Frankfurtu. Jako veslařka reprezentovala Izrael na paralympiádě v letech 2012, 2016 a 2020. Na posledních dvou šampionátech získala bronzovou a stříbrnou medaili. Samuel také získal zlatou medaili na mistrovství světa ve veslování v roce 2015.

V roce 2012 Samuel vyhrál veslování ve veslování na mistrovství ve veslování v Itálii, ale organizátoři akce nebyli schopni zahrát izraelskou hymnu – Tak to nazpívala sama.

Mordecai Spiegler, Fotbal

Vrcholným úspěchem Mordechaie Spieglera, který je považován za nejlepšího izraelského fotbalistu všech dob, bylo, že pomohl Izraeli kvalifikovat se na Mistrovství světa ve fotbale 1970, Naposledy to země udělala. Vstřelil jediný gól Izraele na mistrovství světa v historii.

Spiegler (78) byl kapitánem izraelského olympijského týmu, který se na olympijských hrách v Mexico City v roce 1968 dostal do čtvrtfinále, a jeho 32 gólů za národní tým byl rekord do roku 2021. Spiegler také dlouhá léta trénoval v Izraeli. Je členem izraelské fotbalové síně slávy.

Mimo Izrael hrál Spiegler za vychloubačný klub Paris Saint-Germain a za New York Cosmos v Severoamerické fotbalové lize, kde byl spoluhráčem brazilské fotbalové legendy Pelého, který minulý měsíc zemřel.

Dwight Stones, atletika

Dwight Stones soutěží ve finále mužského skoku do výšky během amerického olympijského atletického závodu v roce 1984 v Los Angeles, červen 1984. (David Madison/Getty Images přes JTA)

Dwight Stones z Los Angeles je dvojnásobným olympijským bronzovým medailistou ve skoku vysokém, včetně olympijských her v Mnichově v roce 1972, které byly poznamenány teroristickým útokem, při kterém zahynulo 11 členů izraelské delegace.

Stones, 69, vyhrál 19 národních šampionátů ve své 16leté kariéře a stále je držitelem několika světových rekordů. V roce 1984 se stal prvním sportovcem, který soutěžil a byl hlasatelem na stejných olympijských hrách. Od té doby pracoval jako televizní analytik, včetně letních olympijských her v roce 2008.

The Stones jsou experti na hry Maccabiah Games a jsou členem American Track Hall of Fame, California Sports Hall of Fame a Orange County Jewish Sports Hall of Fame.

Ariel Zeevi, judo

Ariel Ze’evi je bývalý šampion v judu.

Pětačtyřicetiletý rodák z Bnej Brak s přezdívkou „Arik“ získal bronzovou medaili na olympijských hrách v roce 2004 a také čtyři mistrovství Evropy a stříbrnou medaili na mistrovství světa v roce 2001.

Zúčastnil se také Maccabiah Games 1997, dvou IJF Grand Championships (včetně vítězství v roce 2011) a dvou IJF Grand Prix.

Další vyznamenaní

IJSHOF také oceňuje návrháře obuvi Stuarta Weitzmana Cenou za celoživotní dílo a dlouholeté spolueditory časopisu Jewish Sports Review Ephraima Moxsona a Shela Wollmana Cenou excelence.

Weitzman je příjemcem Maccabiah Ping Pong Medal a Maccabi USA podpořilo miliony dolarů na podporu.

Moxson a Wallman nedávno uzavřeli 25letou sérii produkování časopisu Jewish Sports Review, dvouměsíčníku, který profiluje židovské sportovce z vysoké školy přes profesionální sporty.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *