Chorvatsko získalo souhlas EU pro vstup do schengenského prostoru bez hranic

Evropští ministři vnitra ve čtvrtek schválili členství Chorvatska v bezhraničním schengenském prostoru bloku a zrušili kontroly na hranicích této jadranské země, jedné z nejrušnějších evropských turistických destinací.

„Konečně,“ chorvatský Televizi N1 to v Bruselu řekl ministr vnitra Davor Bozinovic. „Chorvatští občané vstupují do největší zóny volného pohybu na světě.“

Blok ale odmítl nabídky balkánských sousedů Rumunska a Bulharska. Bozinovic řekl, že Záhřeb by byl rád, kdyby se letos také připojily Rumunsko a Bulharsko, a dodal: „Pravdou je, že nebylo dosaženo žádné shody.“

Nizozemsko zablokovalo Bulharsko, zatímco Rakousko vyjádřilo obavy ohledně Rumunska a odložilo jeho schválení na příští rok kvůli obavám z imigrace a korupce. Bukurešť a Sofie se zavázaly, že se v blízké budoucnosti pokusí připojit k Free Travel Zone.

Nedostatek konsensu opustil druhého Evropská unie Zklamaní vůdci. Aby země vstoupily do schengenského prostoru, musí prokázat spolehlivé hraniční kontroly a účinný systém trestního soudnictví. Komisařka EU pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová uvedla, že Rumunsko a Bulharsko „splňují všechny požadavky“. „Dnes je den zklamání.“

Německá ministryně zahraničí Analina Berbock to označila za „špatný den pro Evropu“, zatímco český ministr vnitra Vet Rakoshan řekl, že Rumunsko a Bulharsko jsou připraveny a dodal: „Jsem přesvědčen, že jejich čas brzy přijde.“

Rakousko uvedlo, že chce nejprve reformovat schengenská pravidla, aby lépe zvládalo nelegální přistěhovalectví. Vídeň uvádí, že do Rakouska letos přes jiné země Schengenu nebo EU dorazilo asi 100 000 žadatelů o azyl.

Osoba obeznámená s diskusemi uvedla, že Rakousko je připraveno jednat o rozšíření Schengenu v příštím roce. „[Austria] Neřekla ne, ale neřekla to ani teď. „To je velký rozdíl,“ řekl ten člověk. Přístup není proti[Romania and Bulgaria]. . . Je zřejmé, že systém nefunguje.

READ  West Ham má po oficiálním odhalení získat nečekaný zisk 2,5 milionu liber

Blok odmítl nizozemský návrh na přijetí Rumunska a ne Bulharska, protože by se tím špatně monitorovaná hranice mezi oběma zeměmi stala vnější hranicí schengenského prostoru.

Chorvatské obchodní svazy toto rozhodnutí přivítaly a očekávaly oživení od cestovního ruchu a maloobchodní spotřeby zejména po zavedení společné evropské měny od 1. ledna.

“ [Schengen and eurozone membership] Veljko Ostojić, ředitel Chorvatského svazu cestovního ruchu, řekl:

Rumunský premiér Nicolae Ciuka řekl, že Rumunsko bude pokračovat ve snaze o vstup do schengenského prostoru. Prozatímní ministr zahraničí Nikolaj Melkov řekl, že Bulharsko – kde za necelé dva roky skončily čtyři volby bez stabilních vlád a pátý bude pravděpodobně příští rok – se bude snažit i nadále.

Hristo Ivanov, šéf liberálně demokratického Bulharska, uvedl, že Bulharsko by mělo zpřísnit bezpečnostní služby, hraniční kontroly a soudní systém. „Prokrastinační pokusy o reformu spravedlnosti dělají naší zemi medvědí službu… není se na co zlobit. Musíme dělat svou práci.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *