Chile se stalo šampiónem očkování proti COVID-19 v Latinské Americe

SANTIAGO, Chile (AP) – Poté, co se Chile dostalo do zemí nejvíce zasažených virem COVID-19, je nyní na špičce v očkování svých lidí proti viru.

S více než 25% populace, která pořídila alespoň jeden výstřel, je 19milionová země na tichomořském pobřeží Jižní Ameriky šampionem v Latinské Americe a celosvětově za Izraelem, Spojenými arabskými emiráty a Spojeným královstvím.

To je daleko od začátku epidemie, kdy bylo Chile kritizováno za neschopnost sledovat a izolovat infikované lidi.

Jaké je tajemství jeho úspěchu?

Vládní úředníci a odborníci na zdravotnictví tvrdí, že šlo o raná jednání země s výrobci vakcín, stejně jako o její minulé zkušenosti s rozsáhlými programy očkování, což je rekordní hodnota Světové zdravotnické organizace.

Během prvních měsíců pandemie byly titulky v Chile pochmurné, protože jednotky intenzivní péče v zemi byly téměř plné a vláda nebyla schopna kontrolovat šíření viru navzdory omezením, která zahrnovala povinné blokování.

Souběžně se však vyvíjel další příběh a jen málo lidí o něm vědělo, příběh, který začal před několika měsíci a později zajistí, aby se vakcíny rychle dostaly do Chile.

Andres Cove, chilský ministr pro vědu, řekl agentuře Associated Press, že formální jednání se společnostmi vyrábějícími vakcíny začala loni v dubnu, pouhý měsíc poté, co byl COVID-19 prohlášen za pandemii.

Do května Cove uvedl, že tým odborníků a úředníků předložil prezidentovi Sebastianovi Pinerovi plán, včetně plánu, jak využít síť obchodních dohod v zemi a její dřívější kontakty s farmaceutickými společnostmi k získání vakcín, jakmile budou vyvinuty. Doporučení zahrnovala součást klinických studií.

Tomuto úsilí pomohly kontakty navázané o několik měsíců dříve v Číně. V říjnu 2019 cestoval chilský biochemik Dr. Alexis Calergis se dvěma chilskými kolegy do Pekingu na mezinárodní konferenci o imunologii. Tam se Calergis setkal s odborníky z čínské farmaceutické společnosti Sinovac Biotech Ltd.

READ  Afghánské školačky končí šestou třídu v slzách. Za vlády Talibanu jejich vzdělání skončilo

Kalargis již kontaktoval Senovac ohledně práce na výzkumu vakcín. Takže když Čína v lednu 2020 oznámila, že identifikovala nový virus, a během několika týdnů svět viděl, jak se šíří po celém světě, Calergis si uvědomil, že potřebuje komunikovat se svými kolegy v Senovaci.

„S využitím našich zkušeností, kontaktů a zájmu, které jsme vyjádřili … Zahájili jsme rozhovory se Senovacem,“ řekl Calergis, ředitel Melinho institutu pro imunologii a imunoterapii na Chilské katolické univerzitě.

Mluvil se svými kolegy v Senovaci v lednu a únoru 2020, poté šel s podrobnostmi na děkana Ignáce Sancheza na Katolické univerzitě a řekl, že je musí předat vládě.

Sanchez se obrátil na chilského ministra zdravotnictví a ministra zahraničí a vyzval k brzkým jednáním se Senovacem a dalšími farmaceutickými přípravky a vyzval Chile, aby se stalo součástí jejich klinických studií. Ministři souhlasili a chilská vláda začala navazovat diplomatické kontakty.

Do června, dlouho předtím, než kterákoli jiná země v Latinské Americe, Chile zajistilo smlouvu se společností Sinovac, která souhlasila s dodáním první dávky po schválení vakcíny, řekl Calrges.

Rodrigo Yanez, podtajemník ministerstva mezinárodních ekonomických vztahů a vedoucí vyjednavač se společnostmi při získávání vakcín, uvedl, že Chile si od začátku uvědomovalo, že musí současně pracovat s různými farmaceutickými společnostmi.

Řekl: „Podívali jsme se na různé alternativy a nedali jsme všechna vejce do stejného koše.“

Chile bylo součástí klinického hodnocení Sinovac, které začalo v prosinci a zahrnovalo 2 300 zdravotnických pracovníků. Vláda nezveřejnila jeho výsledky, pouze tvrdila, že jsou dobré.

Pokusy s očkováním byly také provedeny čínskými farmaceutickými společnostmi AstraZeneca a Janssen a CanSino v Chile a tyto výsledky také nebyly zveřejněny.

Chile dostalo první dávky vakcíny v prosinci, přibližně 21 000 od společnosti Pfizer, ale nesplnilo slib. Země okamžitě začala očkovat zdravotnický personál. Do konce ledna obdrželo Chile první 4 miliony dávek přípravku Senovac a urychlilo očkování. Komplexní očkování začalo v únoru.

READ  Obavy z rozšíření viru Covid v Severní Koreji poté, co Kim Čong-un varuje před „obrovskou krizí“ „antiviru“ | Severní Korea

Chile dostalo od začátku února téměř denně více než 100 000 injekcí, což se tento týden více než ztrojnásobilo.

Ve středu dosáhl denního světového rekordu 1,3 výstřelů na 100 obyvatel, následovaného Izraelem s 1,04 dávkami, uvádí Our World in Data, spolupráce mezi vědci z Oxfordské univerzity a neziskovou laboratoří Global Change Data Lab.

Žádná jiná země v Latinské Americe nedosáhla ničeho tak blízkého úspěchu Chile. Například Brazílie opylovala pouze 4% své populace a Argentina asi 3%.

Ministr zdravotnictví Enrique Paris uvedl, že Chile nyní zajistilo 35 milionů dávek k očkování 15 milionů lidí a již pomáhá dalším zemím. Začátkem tohoto měsíce darovaly chilské úřady Paraguayi 20 000 dávek Sinovacu a stejnou částku Ekvádoru.

Garbas Barbosa, zástupce ředitele Panamerické zdravotnické organizace, tento týden uvedl, že Chile má „dobré plánování a moudře využilo zdroje, které muselo uzavřít bilaterální dohody s některými producenty“.

Není to poprvé, co Chile zavedlo úspěšný očkovací program. V loňském roce, mezi březnem a dubnem, kdy se virus objevil, chilské úřady očkovaly proti chřipce 8 milionů lidí.

Mario Patiño (75) byl v únoru mezi prvními očkovanými dávkou přípravku Senovac ve škole v Le Prado, chudé rezidenční čtvrti Santiaga.

„Všechno bylo perfektní, rychlé, služby vynikající a dobře organizované,“ řekl Patiño, který v sobotu dostal druhý výstřel. „Očkování pro mě znamená být klidnější.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *