Chameneí v Íránu po veřejném pobouření označil otravu dívek za „neodpustitelné“.

Chameneí v Íránu po veřejném pobouření označil otravu dívek za „neodpustitelné“.
  • V Íránu bylo otráveno více než 1000 školaček
  • Nejvyšší vůdce říká, že pachatelé si zaslouží trest smrti
  • Otrava rozdmýchává vášně po měsících protestů

DUBAJ (Reuters) – Nejvyšší íránský vůdce v pondělí prohlásil, že otrava školaček je „neodpustitelný“ zločin, který by měl být potrestán trestem smrti, pokud byl promyšlený, uvedla státní televize uprostřed veřejného pobouření nad vlnou podezřelých útoků ve školách.

Podle státních médií a úředníků od listopadu utrpělo otravou více než 1000 dívek, přičemž někteří politici obviňují náboženské skupiny, které jsou proti vzdělávání dívek.

Otravy přišly v kritickou dobu pro íránské duchovní vládce, po měsících protestů od smrti mladé ženy v policejní vazbě za porušení pravidel zahalování.

Státní televize citovala ajatolláha Alího Chameneího, který řekl: „Úřady by se měly vážně zabývat otázkou otravy studentů.“ „Pokud se prokáže, že to bylo promyšlené, budou pachatelé tohoto neodpustitelného zločinu odsouzeni k trestu smrti.“

Otravy začaly v listopadu v šíitském svatém městě Qom a rozšířily se do 25 z 31 íránských provincií, což přimělo některé rodiče, aby vytáhli své děti ze školy a protestovali.

Poslední aktualizace

Zobrazit 2 další příběhy

Úřady obvinily „nepřátele“ Islámské republiky, že útoky využili k podkopání náboženského establishmentu. Tvrdé skupiny, které slouží jako strážci jejich výkladu islámu, však byly skeptické.

„Dívky zaplatí cenu“

V roce 2014 vyšli lidé do ulic města Isfahánu po vlně kyselých útoků, jejichž cílem bylo terorizovat ženy, které porušovaly přísné islámské kodexy oblékání.

Poprvé od islámské revoluce v roce 1979 se školačky připojují k protestům, které eskalovaly po smrti Mahsy Aminiové ve vazbě mravnostní policie.

Někteří aktivisté byli obviněni, že jako odvetu připravili otravy.

„Dívky z Íránu nyní doplácejí na svůj boj proti povinnému zahalování a mohou být otráveny náboženským establishmentem,“ napsal na Twitteru Masih Alinejad, prominentní íránská aktivistka.

READ  V Oklahomě cvičí 100 ukrajinských vojáků

V obavě z nového výbuchu protestů úřady incidenty s otravou bagatelizovaly. Soudní vyšetřování probíhá, i když zatím nebyly zveřejněny žádné podrobnosti o výsledcích.

Státní média uvedla, že ve městě Brojer byla terčem nejméně jedna chlapecká škola.

Další zprávy Eloli Eloli, psaní Parisa Hafezi. Střih Toby Chopra a Andrew Cawthorne

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *