Čeští zákonodárci souhlasili se zvýšením rozpočtového schodku na rok 2022, čímž překonali prezidentovu námitku

PRAHA (Reuters) – Čeští zákonodárci se v úterý dohodli na zvýšení schodku rozpočtu na rok 2022 o třetinu, čímž překonali prezidentovu námitku proti novele, protože vláda utrácí na zmírnění zátěže domácností a podniků vyššími cenami energií.

Prezident Miloš Zeman se ohradil proti chybějícím plánům na zrušení rekordního snížení daně z příjmu od roku 2020 a 3. listopadu poslal novelu vládního rozpočtu zpět do Sněmovny reprezentantů.

Schodek má letos vzrůst na 375 miliard korun (16,04 miliardy dolarů), což je druhý nejvyšší zaznamenaný rozdíl po schodku 420 miliard korun v roce 2021.

Zeman uvedl, že snížení daně z příjmu způsobilo schodek rozpočtu ve výši 90 miliard korun.

Středopravicová vláda premiéra Petera Fialy se ale ve Sněmovně těší pohodlné většině a znovu souhlasila se změnou rozpočtu.

Snížení daní mělo původně trvat jen dva roky, ale zákonodárci ho před dvěma lety schválili s otevřeným datem.

Strany z vládní koalice, která je u moci od konce roku 2021, škrt podpořily a Občanská demokratická strana Fialy (ODS) se zavázala, že nebude zvyšovat daně.

Revidovaný rozpočet na rok 2022 obsahuje opatření, jako je omezení cen energií, které mají pomoci těm, kteří jsou postiženi vyššími cenami elektřiny v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Ministerstvo financí očekává, že schodek finančního sektoru letos klesne na 4,6 % HDP z 5,1 % v roce 2021, než v roce 2024 klesne pod strop stanovený EU ve výši 3 %.

(1 dolar = 23,3730 Kč)

Napsal Jason Hovett. Střih Emilia Sithole Matares

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Americké akcie se otevírají výše před obchodními průzkumy v březnu; Intel svítí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.