Čeští zákonodárci odmítají kvóty na domácí zboží v supermarketech, aby se zabránilo střetu s Evropskou unií

PRAHA (Reuters) – Plány zavázat supermarkety k prodeji převážně místních potravin byly v úterý odmítnuty českými zákonodárci, kteří zrušili opatření z návrhu zákona o kvalitě potravin, aby se zabránilo střetům s Evropskou komisí ohledně pravidel jednotného trhu EU.

Dolní komora parlamentu schválila senátní verzi zákona o potravinách, která obsahuje dodatek ke zrušení systému kvót, který byl do legislativy vložen, když zákonodárci poprvé hlasovali v lednu.

Cílem rozsáhlého návrhu zákona je zabránit dvojím standardům v potravinách, což je problém, který někteří bývalí komunističtí východní členové Evropské unie již léta sledují, a tvrdí, že na chudších východních trzích se prodávají podřadné potravinové výrobky, které nechtějí spotřebitelé v bohatších zemích EU.

Většina zákonodárců v úterý hlasovala pro zrušení systému kvót po reakci ostatních členů Evropské unie. Český premiér Andrej Babiš také vyjádřil svou opozici po lednovém překvapivém průchodu.

Agrofert, jeden z největších výrobců potravin v České republice, je konglomerátem zemědělských, chemických, potravinářských a mediálních společností, které Babis vlastnil, dokud jej v roce 2017 nevložil do svěřeneckých fondů.

Dávky by přinutily obchody o rozloze více než 400 metrů čtverečních nabízet alespoň 55% místních produktů, jako je ovoce, zelenina, mléko nebo maso.

Obchodní skupiny, jako je Český odborový svaz, uvítaly odmítnutí systému kvót, který by podle něj fungoval proti konkurenceschopnosti v obchodech.

Oponenti rovněž tvrdili, že významným domácím producentům přinesou neočekávané zisky, zvýší ceny a způsobí nedostatek a porušení pravidel vnitřního trhu EU, což by mohlo vést k sankcím.

Komise v lednu uvedla, že místní omezení selhala v oblasti volného pohybu zboží, která by zaručovala potravinovou bezpečnost.

(Připravil Jason Hovet; Střih: Dan Graebler)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *