Čeští zákonodárci mění volební zákon, aby pomohli menším stranám

Čeští zákonodárci mění volební zákon, aby pomohli menším stranám

PRAHA – Horní komora českého parlamentu ve čtvrtek schválila změny volebního zákona požadované Nejvyšším soudem země, který rozhodl ve prospěch dřívějšího zákona, který diskriminoval menší politické strany.

V únoru Ústavní soud odmítl pravidla, která po volbách dala velkým stranám velký počet parlamentních křesel, a uvedl, že to není v souladu se systémem poměrného zastoupení používaným v parlamentních volbách.

Zákonodárci v Senátu schválili nová pravidla poměrem hlasů 54: 0.

Centristické hnutí ANO (ANO) vedené předsedou vlády Andrzejem Babisem získalo ve volbách v roce 2017 29,5% hlasů, což znamená 78 křesel v dolní komoře s 200 místy. Podle nových pravidel získá pouze 69 křesel s jediným výsledkem.

Na žádost soudu dolní komora rovněž změnila některé části zákona, podle nichž strany jednají v aliancích.

Reklamní

K získání parlamentních křesel musí každá strana dosáhnout hranice 5% lidového hlasování. Koalice dvou stran musí získat podporu 8%, zatímco tři strany potřebují 11%. Dříve to bylo 5%, 10% a 15%.

Zastupitelstvo změny schválilo v dubnu.

Prezident Miloš Zeman již dříve naznačil, že je připraven podepsat změny zákona, takže to bude až do parlamentních voleb v zemi 8. – 9. Října.

Copyright 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez svolení.

READ  Liga mistrů České republiky žen | Národní

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *