Čeští výrobci lihovin doufají, že českou pivní kulturu zařadí na seznam světového dědictví UNESCO

Čeští výrobci lihovin doufají, že českou pivní kulturu zařadí na seznam světového dědictví UNESCO

Česká republika má tendenci dominovat každoročnímu celosvětovému žebříčku individuální spotřeby piva, přičemž její spotřeba piva dosud nebyla uznána UNESCO.

To se pravděpodobně změní v následujících letech poté, co Český svaz pivovarů a sladoven minulý týden oznámil, že podal žádost o oficiální uznání pivní kultury v oblasti pleistocénu. Druhý bude brzy zaslán krajským úřadům jižních Čech.

Martina Ferencová |  Foto: Eva Dvořáková, Český rozhlas

Podle jednatelky asociace Martiny Ferenkové jsou tyto aplikace nezbytným krokem v procesu celosvětového uznání pivní kultury země.

„Abychom dostali příležitost ve vyšších kategoriích, musíme poslat přihlášky ve dvou kolech. První je regionální. Pokud bude některá z našich krajských žádostí úspěšná, podáme žádost na celostátní úrovni, kde žádosti schválí Ministerstvo kultury. Jakmile se tak stane, ministr kultury může poslat žádost do UNESCO.

Říká, že celý proces může trvat roky, ale trvá na tom, že by šlo o logické potvrzení tradice, kterou již uznávají pivní nadšenci v mnoha částech světa.

„Má to mnohasetletou historii. Česká pivní kultura je od 19. století zdrojem národní hrdosti. Ale není to jen tradice.

Říká, že nejen ležák, ale také tradice země, unikátní slad a chmelové produkty země mají vysokou mezinárodní reputaci.

„Schopnosti našich pivovarů jsou vysoce uznávány po celém světě. V neposlední řadě je to společenská událost, která posílí renomé České republiky ve světě.

READ  Tottenham Czech Republic International 'Information Collection' - Klub potřebuje alespoň 25 milionů
Photo: Ondřej Tomšů,  Radio Prague International Foto: Ondřej Tomšů, Radio Prague International

Zařazení tradice na seznam OSN je bezprecedentní. V roce 2016 UNESCO zařadilo belgickou pivní kulturu mezi jedno z nejkrásnějších míst kulturního dědictví na světě.

Paní Ferenková doufá, že Ministerstvo kultury ČR sehraje v tomto procesu aktivní roli. Český svaz pivovarů a sladoven je podle něj s ministerstvem již v kontaktu od chvíle, kdy začalo vyvíjet jeho regionální aplikaci. Záměr připojit se mezitím oznámil i Českomoravský svaz minipivovarů.

České pivovarnictví v současnosti zaměstnává asi 60 000 lidí. Přestože výroba a spotřeba piva v posledním roce poklesly, má se za to, že je to způsobeno dopady celosvětové epidemie koronaviru a souvisejících blokád.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *