Čeští vědci plánují vytvořit mapu zdrojů ve vesmíru

Národní kosmický program České republiky obdržel od ESA svůj první ambiciózní program. Projekt „Vesmírná laboratoř pro pokročilé nástroje a aplikace proměnných“ neboli Slavia je chytrá zkratka, která poslouží jako popis vybraných technologií, které v budoucnu předpokládají suroviny na Měsíci a asteroidech.

Peter Capoon Foto: SAB Aerospace

Podle Petra Kapouna, generálního ředitele brněnské SAB Aerospace, která vede konsorcium firem při jednání o SLAVII, půjde o velkou pomoc odvětví, které v posledních letech přitahuje pozornost mnoha bohatých investorů. .

„Za pár let chceme vytvořit mapu zdrojů ve vesmíru, abychom jednoho dne, až tam půjdeme do dolu, už věděli, kam jít.“

Slavia využívá dvě 20kilogramové družice, z nichž každá nese tři přístroje určené k průzkumu úlomků asteroidů a meziplanetárních objektů vstupujících do zemské atmosféry. Takzvaná hyperspektrální kamera, která analyzuje složení meteoritů a asteroidů v blízkosti Země při vstupu do atmosféry planety, a také hmotnostní spektrometr, který přímo analyzuje částice oddělené na oběžné dráze. A konečně, aby bylo možné lépe porozumět tomu, jak takový vesmírný odpad funguje, mají satelity rádiovou anténu pro sledování plazmy.

Tato měření probíhají ve výšce 600 km nad zemským povrchem, takže dávají přesnější výsledky než ta, která provádějí pozemní vědci, říká Martin Ferrus z Heirovského ústavu fyzikální chemie AV ČR.

Foto: SAB Aerospace

„Náš snímek není ovlivněn atmosférou, ozónovou vrstvou, aerosoly a mraky. Proto můžeme zachytit velmi velký spektrální rozsah. Zároveň můžeme shromáždit hmotnostní limity prachu, který tvoří tyto meteority. To je něco, co ještě nikdo neudělal.

ESA plánuje v příštích pěti letech rozdělit miliardu korun na konkrétní úkoly požadované od ČR. Peníze by měly stačit na spuštění až tří misí.

READ  Nová česká vládní koalice získala důvěru | Národní

V Čečensku již sídlí Agentura EU pro vesmírný program (EUSPA) s více než stovkou vesmírných společností a start-upů zapojených do leteckého průmyslu za poslední dvě desetiletí.

Zatímco většina Čechů je stále uvolněná ohledně své role v leteckém sektoru, v posledních letech mnoho politiků a podnikatelů prosazuje větší investice do tohoto sektoru, přičemž Česká republika se má stát vůdčí silou v evropské vesmírné technologii. Rozvoj.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *