Čeští vědci objevili nejrychlejší známou hvězdu

Vědci z Kolínské univerzity a Masarykovy univerzity v Brně objevili nejrychlejší známou hvězdu, která v rekordním čase obletěla černou díru.

Hvězda S4716 bude za čtyři roky obíhat černou díru Sagittarius A* v centru naší galaxie Mléčná dráha a dosáhne rychlosti 8 000 kilometrů za sekundu.

S4716 se nachází v okruhu 100 AU (astronomických jednotek) od černé díry – což je podle astronomických standardů krátká vzdálenost. Jedna AU odpovídá 149 597 870 kilometrům. Práce byla zveřejněna The Astrophysical Journal.

V blízkosti černé díry ve středu naší galaxie se nachází hustě shluk hvězd. Tato kupa, nazývaná kupa S, obsahuje více než sto hvězd, které se liší svou jasností a hmotností.

S hvězdy se obzvláště rychle pohybují. „Jeden klíčový člen, S2, se chová jako obr sedící před vámi v kině: blokuje vám výhled na to, co je důležité,“ řekl Dr. Florian Beisker, hlavní autor nové studie. „Výhled na střed naší galaxie je tedy většinou zakrytý S2. Na krátké okamžiky však můžeme pozorovat okolí centrální černé díry.“

S pozorováními trvajícími téměř dvacet let a postupným zdokonalováním analytických metod nyní vědci nepochybně identifikovali hvězdu, která za čtyři roky oběhne centrální supermasivní černou díru.

Hvězdu pozorovalo celkem pět dalekohledů a čtyři z těchto pěti byly spojeny do jednoho většího dalekohledu, aby bylo možné provádět přesnější a podrobnější pozorování.

„Pro hvězdu na stabilní oběžné dráze tak blízko a rychle supermasivní černé díře je to naprosto neočekávané a představuje limit toho, co lze vidět tradičními dalekohledy,“ řekl Bisker.

Kromě toho objev vrhá nové světlo na původ a vývoj drah rychle se pohybujících hvězd v srdci Mléčné dráhy.

„Krátkoperiodická kompaktní oběžná dráha S4716 je velmi záhadná,“ řekl astrofyzik Michael Zajacek z Masarykovy univerzity v Brně, který se na studii podílel.

READ  Čeští vědci vyvíjejí vesmírný "mikroskop", který má pomoci zmapovat sluneční soustavu

„Hvězdy se nemohou tak snadno tvořit v blízkosti černé díry.“ S4716 se musel pohybovat dovnitř, například přiblížením se k jiným hvězdám a objektům v hvězdokupě S, takže se jeho dráha výrazně zmenšila.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.