Čeští studenti vykazují průměrný výkon v mezinárodním testování PISA – Brněnský deník

Čeští studenti vykazují průměrný výkon v mezinárodním testování PISA – Brněnský deník

V České republice se průzkumu zúčastnilo 430 škol. Kredit: Freepik.

Praha 6. prosince (ČTK) – Čeští studenti si oproti roku 2018 pohoršili v matematice, ale stále jsou nadprůměrní v Programu mezinárodního hodnocení studentů (PISA), který testuje matematické, přírodovědné a čtenářské dovednosti. Včera vrchní školní inspektor Thomas Jadlugal.

Poukázal na obrovské rozdíly mezi studenty podle jejich sociálního a ekonomického zázemí. Výsledky byly ovlivněny pandemií Covid-19 a následným uzavřením škol.

Matematická gramotnost byla v loňském roce klíčovou doménou testování PISA. Stejně jako v minulosti byli nejúspěšnější studenti z východoasijských zemí a regionů. V přírodovědné a čtenářské gramotnosti dosahují české děti v mezinárodním srovnání nadprůměrných výsledků.

V loňském roce se testu PISA zúčastnilo 81 zemí. V České republice se průzkumu zúčastnilo 430 škol.

Výsledky českých studentů v matematické gramotnosti jsou nejhorší od roku 2003, kdy byla matematická gramotnost také klíčovou doménou. Během sledovaného období se výsledky většiny zúčastněných zemí zhoršily.

Zatloukal poznamenal, že průměrné výsledky se liší cyklus od cyklu, což je důležité pro interpretaci dat. Například ve čtenářské gramotnosti měli čeští studenti v letech 2015, 2018 a 2022 velmi podobné výsledky, ale v roce 2015 byli podprůměrní, v roce 2018 průměrní a v loňském testu nad mezinárodním průměrem.

Srovnání PISA se konají každé tři roky, ale kvůli pandemii COVID-19 byl test v roce 2021 o rok odložen.

Průměrný výsledek většiny zúčastněných zemí se od roku 2003 do roku 2022 zhoršil, přičemž srovnatelných výsledků v těchto letech dosáhlo pouze šest zemí. Česká republika dosáhla nejhoršího výsledku od roku 2003, uvedl Zatloukal; V roce 2003 dosáhli čeští studenti v průměru 516 bodů a v roce 2022 se zvýšili na 487.

Pokles výsledků českých studentů od roku 2003 následoval po poklesu počtu školáků dosahujících alespoň jednoho základního stupně kompetence. V roce 2003 tak učinilo 83 % z nich, v roce 2012 79 % a v roce 2022 tento podíl klesl na 74 %. Dochází také k poklesu počtu studentů dosahujících vyššího stupně vzdělání, přičemž podíl studentů dosahujících vyšších stupňů klesl z 39 % v roce 2003 na 28 % v roce 2022, poznamenal Zatloukal.

READ  Česká filharmonie uvádí kultivovanou Mahlerovu hudbu: Symfonie č. 5 — Recenze alba

Řekl, že výsledky testů byly ovlivněny pandemií Covid-19 a následným uzavřením škol. Ve srovnání s rokem 2018, posledním testovacím cyklem před pandemií, si všechny testované země kromě Japonska, Jižní Koreje a Turecka pohoršily ve svých výsledcích.

Výsledky také ukazují velké rozdíly mezi studenty z různých socioekonomických prostředí. Upozornil, že v Česku mají lepší výsledky studenti z podpůrných rodin.

„Vliv rodinného zázemí, jeho kvality na vzdělávání žáků je opravdu silný a je to opravdu slabé místo našeho vzdělávacího systému,“ zdůraznil Zatloukal.

V loňském roce, vysvětlil, byl mezi výsledky nejvíce znevýhodněných a nejvíce zvýhodněných studentů rozdíl 116 bodů, což odpovídá třem školním rokům.

Ministr školství Mikuláš Pek (STAN) uvedl, že srovnání bylo důležitým podnětem pro politickou debatu o nástrojích, které se používají k systematické změně zásadní chyby českého školství. Podle něj je potřeba otevřená diskuse o změně obsahu a forem vzdělávání a modelu financování regionálního školství.

Česká republika dlouhodobě patří k zemím, kde úspěch studentů závisí více na rodinném zázemí než v jiných. Rozdíly v socioekonomickém zázemí studentů ovlivňují podle PISA 2022 22 % jejich výsledků, což znamená, že pětina výkonu studenta ve srovnání s ostatními je způsobena jeho rodinným zázemím, což je čtvrté nejvyšší číslo ze všech zemí zahrnutých v datech.

Vývoj výsledků českých žáků od roku 2003 sledoval výkon žáků základních škol, kteří tvoří polovinu všech testovaných žáků. Studenti víceletých a čtyřletých gymnázií se podílejí na nadprůměrných celkových výsledcích a tvoří 20 % testovaných studentů.


https://brnodaily.com/2023/12/06/news/czech-students-show-above-average-performance-in-pisa-international-testing/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/raised-up-hands-arms-large-group-seminar-class-room-agree-with-speaker-conference-seminar-meeting-room- min-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/raised-up-hands-arms-large-group-seminar-class-room-agree-with-speaker-conference-seminar-meeting-room- min-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, Vzdělávání, Novinky, Mezinárodní test PISAV České republice se průzkumu zúčastnilo 430 škol. Kredit: Freepik. Praha 6. prosince (ČTK) – Čeští studenti si oproti roku 2018 pohoršili v matematice, ale stále jsou nadprůměrní v Programu mezinárodního hodnocení studentů (PISA), který testuje matematické, přírodovědné a čtenářské dovednosti.

READ  Atletika: Nauraj prostě nemůže Čech z tohoto halového mítinku odejít

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *