Čeští europoslanci varují před konfliktem se strategickými kompasovými pravomocemi EU – EURACTIV.com

Podle českého europoslance Alexandra Vondry (ECR) si strategický kompas EU klade za cíl rychlou, vysoce efektivní a flexibilní zahraniční politiku EU. V praxi Požaduje slušný většinový volební systém ve vládě.

„Je to úskalí. Pokud bude implementace strategického kompasu postavena na takové změně, obávám se, že cíle dokumentu nebudou nikdy naplněny,“ řekl Vondra, místopředseda České občanské demokratické strany (ODS). Informoval EURACTIV.cz.

Očekává se, že Markéta Gregorová (Zelení / EFA), europoslankyně českých Pirátů, sestaví budoucí českou koaliční vládu s občanskými demokraty, přičemž připustí, že dokument „vynechává skutečnost, že bezpečnost a bezpečnost jsou stále ve zvýšené míře chráněny národními státy“.

Grigorov však na rozdíl od Vondry vyjádřil projektu podporu.

„Pokud jde o konkrétní hrozby, jako je Rusko a Čína, EU nechce otevřeně nikoho urazit,“ řekl Vondra a kritizoval dvojí přístup EU k těmto dvěma aktérům. Zdůraznil, že Čína je v současnosti považována za nebezpečného konkurenta a důležitého partnera.

K ambicím EU je skeptická i výzkumnice CEVRO Institute Martina Heronová. „Nemůžeme se měřit s klíčovými hráči, kteří soutěží v novém multipolárním systému, jako jsou Spojené státy, Čína nebo Rusko. Zkušenosti z minulých let jsou jasné. Z dlouhodobého hlediska nebude EU schopna řešit bezpečnostní krize ani v jeho nejbližší soused,“ řekla Heronova.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

READ  Nová aplikace „Báječná místa“ pomáhá uživatelům plánovat cesty do České republiky - Brno Daily

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.