Čeští a polští ministři doufají v vyřešení sporu o keramické doly | Majitel

VARŠAVA, Polsko (AP) – Ministři životního prostředí Polska a České republiky se v úterý sešli k dalšímu kolu jednání v naději, že ukončí patovou situaci kolem polského hnědouhelného dolu, který podle české vlády poškozuje její občany, kteří žijí poblíž hranic dvě země.

Česká ministryně životního prostředí Anna Hobaková a její polská protějšek Anna Moskowa naznačily, že dohoda o dole Toro v jihozápadním cípu Polska je blízko. Po jejich jednání ve Varšavě byla naplánována tisková konference.

„Doufáme, že toto setkání přinese průlom a že bude možná dohoda,“ uvedl na Twitteru náměstek polského ministra pro klima a životní prostředí Ireneus Ziska.

V září udělil hlavní soud EU Polsku pokutu 500 000 eur za každý den, kdy důl pokračoval v provozu. Polsko odmítá zaplatit pokutu a tvrdí, že nemůže zavřít důl, který zásobuje elektrárnu, která vyrábí více než 7 % energie země.

Česká vláda podala případ k Evropskému soudnímu dvoru s argumentem, že Polsko ignorovalo její protesty a že důl odčerpává vodu z českých vesnic a způsobuje další ekologické škody.

Varšava doufá, že dohoda s Prahou povede k ukončení případu a pokutě.

Copyright 2022 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

READ  Salvador se těší na vstup do Klubu jaderné energie.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *