Čeští a polští lídři dosáhli dohody o ukončení sporu o důl Turow

PRAHA / VARŠAVA 3. února (TASR) – Lídři České republiky a Polska se ve čtvrtek dohodli na dohodě o ukončení dlouhodobého sporu o expanzi povrchového uhelného dolu Turow na polské straně hranice. který dosáhl nejvyššího soudu Evropské unie.

Dohoda, kterou v Praze podepsali polský premiér Mateusz Morawiecki a jeho český protějšek Petr Fiala, má za cíl ukončit vzácnou právní bitvu mezi členy EU, která poškodila sousedské vztahy a vyvolala otázky o ekologických nákladech uhlí.

Česká republika tvrdí, že Turow vysává podzemní vodu v okolních českých vesnicích a uchýlil se k právním prostředkům před rokem poté, co bilaterální jednání zkolabovala po rozhodnutí Polska povolit státní energetické skupině PGE (PGE.WA) rozšířit provoz v masivním hnědouhelném dole. .

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Nejvyšší soud EU, Soudní dvůr (ESD), loni v květnu Polsku nařídil, aby zastavilo těžbu, dokud se nevyřeší české výzvy, a později za podání žádosti uložil denní pokutu.

Varšava, která se již ocitla ve sporech s EU o právní stát, usilovala o další bilaterální jednání v naději, že českou žalobu ukončí.

Na základě dohody uzavřené ve čtvrtek Česká republika stáhne právní stížnost výměnou za kompenzaci 45 milionů eur (50,8 milionů dolarů) za modernizaci infrastruktury a další ekologické záruky a přísliby.

Český lídr Fiala na společné tiskové konferenci s Morawieckim řekl, že Praha má záruky, že budovaná podzemní bariéra bude fungovat při ochraně vodních zdrojů. Dohled nad dohodou potrvá pět let, řekl.

„Tato dohoda nepochybně přináší výhody a přínosy a výsledky komunitám, kterých se to týká (Turowem),“ řekl Fiala.

Environmentální a občanské skupiny však dohodu zpochybnily. Greenpeace uvedlo, že neklade žádné limity pro těžbu, a pochybuje, že by plánovaná podzemní stěna byla účinná.

READ  Válečné hroby veteránů českého letectva uctěné něžnou péčí Dánského páru při vzpomínkovém dni sv. Tutu

České ministerstvo životního prostředí uvedlo, že do dokončení stavby nelze o zdi vyvozovat žádné závěry.

BITVA EU

Rozhovory mezi spojenci zkrachovaly loni v listopadu, ale po nástupu nové Fialovy vlády v prosinci se obnovily.

Varšava usilovala o to, aby důl, který měl fungovat ještě dvě desetiletí a který napájí přilehlou elektrárnu, zůstal otevřený kvůli jeho ekonomickému a energetickému významu.

„Důl a elektrárna Turow budou pokračovat ve svém provozu bez jakýchkoli překážek a budou dodávat elektřinu několika milionům,“ řekl Morawiecki.

Varšavě bylo nařízeno zaplatit 500 000 eur (564 000 dolarů) denně za to, že nezastavila Turow, ale odmítla zaplatit pokuty, které nyní činí celkem přes 68 milionů eur. Morawiecki ve čtvrtek řekl, že vláda zvažuje různá zákonná opatření, jak to řešit.

Dříve ve čtvrtek poradce evropského nejvyššího soudu řekl, že Polsko porušilo právo EU, když prodloužilo životnost Turow, aniž by posoudilo dopad na životní prostředí. Přečtěte si více

(1 $ = 0,8856 eur)

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Reportáže Joanny Plucinské, Anny Koper, Marka Strzeleckiho a Pawela Florkiewicze ve Varšavě a Jasona Hoveta a Roberta Mullera v Praze; Napsal Jason Hovet; Střih Simon Cameron-Moore, Clarence Fernandez a Tomasz Janowski

Naše standardy: Zásady důvěry Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *