Českých 89 tanků, stovky těžkých strojů odeslaných na Ukrajinu -PM

Varšava 22. února (Reuters) – Česká republika loni dodala Ukrajině stovky kusů těžké vojenské techniky, včetně 89 tanků, a bude i nadále podporovat úsilí o pomoc Kyjevu, uvedl ve středu tamní premiér.

Peter Fiala hovořil po setkání zemí na východním křídle NATO ve Varšavě s americkým prezidentem Joem Bidenem, který se zavázal „chránit každý centimetr NATO“, aby ujistil spojence téměř rok poté, co Rusko napadlo Ukrajinu.

Česká republika byla jedním z prvních a nejsilnějších podporovatelů Kyjeva.

Fiala poprvé rozpracoval rozsah českých dodávek v rámci spolupráce mezi vládou a soukromým sektorem a uvedl, že země vyslala 226 bojových a obrněných vozidel pěchoty, 38 houfnic, 33 vícenásobných raketometů, šest systémů protivzdušné obrany a čtyři vrtulníky. .

„Díky českému úsilí byly na Ukrajinu k dnešnímu dni dodány stovky těžkých vojenských vozidel a také více než milion raket, protitankových granátů, velkorozměrových zbraní v celkové hodnotě asi 40 miliard korun (1,8 miliardy dolarů). ), řekl Fiala na televizní konferenci z Varšavy.

Poslední aktualizace

Zobrazit další 2 příběhy

Čtvrtina pomoci pochází přímo z vládních a vojenských obchodů, řekl, zatímco zbytek pochází z licencí udělených výrobcům.

Vláda uvedla, že na Ukrajinu v příštích měsících poteče zboží za desítky tisíc korun.

„Můžeme to udělat díky vlastnímu odhodlání, ale také díky spojencům, kteří nám poskytli finanční podporu, finanční prostředky na modernizaci armády,“ řekl Fiala.

Velvyslanectví USA v Praze minulý týden uvedlo, že Česká republika převede 200 milionů dolarů ve formě vojenských modernizací a vybavení zaslaných na Ukrajinu.

Češi také dostávají z Německa hlavní bitevní tanky Leopard 2A4 v rámci mezinárodního výměnného programu, který umožňuje proudění zbraní na Ukrajinu.

Česká republika souhlasila s opravou obrněných vozidel Ukrajiny a částečnou pomocí zemi.

Východní blok NATO, známý jako Bukurešťská devítka, se ve středu sešel, aby znovu potvrdil podporu Ukrajině, která se brání proti Rusku – a těm, kteří jsou spojeni s Moskvou nebo bývalým Sovětským svazem.

READ  Proslulý český sládek pečuje o rozvíjející se prostor řemeslného piva s pomocí torontské skupiny, která vlastní inovativní Godspeed.

„Budeme i nadále podporovat úsilí Ukrajiny v tomto směru, dokud to bude nutné,“ stojí v prohlášení zemí.

(1 dolar = 22,2760 českých korun)

Reportáž Johna Lopatky a Jasona Howetta; Střih Chris Rees

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *