Český výrobce letadel Vietnam jet rozšiřuje asijskou přítomnost smlouvou o školení

Varšava, Polsko a Melbourne, Austrálie – Český výrobce letadel Aero Vodokodi podepsal dohodu o prodeji 12 proudových trenažérů L-39NG vietnamskému ministerstvu národní obrany, čímž ochrání prvního asijského zákazníka pro svůj nejnovější produkt. Dodávky jsou naplánovány na roky 2023 až 2024, přičemž zprostředkovatelem obchodu je český vývozce zbraní Omnipol.

„S hrdostí oznamujeme tuto důležitou a strategickou spolupráci, která je důležitým milníkem v projektu L-39 NG,“ uvedl ve svém prohlášení prezident Omnipolinu Geek Bodbora.

Hodnota smlouvy, která zahrnuje školení, náhradní díly a související logistickou podporu, nebyla zveřejněna. Prodej zahrnuje školení pilotů a instruktorů, komponenty a také řadu souvisejících služeb, jako je podlahové a logistické podpůrné vybavení, uvedla společnost.

České ministerstvo obrany loni v září certifikovalo proudový trenažér, což vedlo k vývozu L-39NG. Výrobce tvrdí, že operace následovala přibližně 300 zkušebních letadel na dvou létajících prototypech a pozemní zkoušky na dvou standardních prototypech. Od té doby se společnosti Aero Vodokodi podařilo zajistit kontrakt na dodávku čtyř takových letadel senegalskému letectvu v mírných variantách útoku.

Omnipol Aero je menšinovým akcionářem společnosti Vodokodi, která má 49% podíl. Zbývajících 51 procent vlastní maďarský podnikatel Andrs Domber.

L-39NG je modernizovaná verze trenéra L-39, která byla poprvé uvedena do provozu. Nový letoun má oproti původnímu designu mnoho vylepšení, včetně moderního proskleného kokpitu, modernizované avioniky a turbofonního motoru FJ44 amerického výrobce Williams International.

Vietnamské lidové letectvo neboli VPAF v současné době provozuje starší verze L-39, přičemž podle odhadů jsou stále v provozu dvě desítky letadel.

Zdá se, že VPAF bude L-39NG provozovat jako základní cvičný proudový letoun, zatímco Yak-130 bude fungovat jako pokročilý proudový nebo předváděcí bojový výcvik.

Vietnam je jednou ze šesti zemí, které se hlásí k vlastnictví sporných ostrovů Spratly a Parcel v Jihočínském moři, a jeho spoluzakladatel v tomto regionu hlasitě odmítá stále rozhodující čínskou vojenskou akci.

Vietnamská armáda stále provozuje především ruské vybavení, ale v posledních letech zakoupila dopravní letadla od evropského výrobce Airbus a dodala přebytečné lodě od jihokorejského námořnictva a pobřežní stráže USA.

Americké embargo bylo zrušeno v roce 2016 po skončení války ve Vietnamu a americké námořní lodě, včetně letadlových lodí, v posledních letech vyráběly přístavy do vietnamských přístavů.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *