Český videotrh – přehled

Česká republika byla vždy anomálií, pokud jde o placení za video služby.

Zatímco však využívání VOD a placené televize zůstává na regionální poměry relativně nízké – a to i ve srovnání se sousedním Slovenskem, trhem, se kterým má mnoho společného –, věci se pomalu začínají měnit.

Získejte placené služby na vyžádání, jako jsou Netflix a HBO Go. Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSU) jej letos využilo 15 % Čechů. Přestože se jedná o relativně nízké procento, jde o výrazné zlepšení oproti 10,5 % a zejména 3 % v roce 2020, respektive 2019.

Na druhou stranu Atmedia vykresluje o něco lepší obrázek. Z jejího výzkumu vyplývá, že k tomuto měsíci má 28 % diváků České televize předplacenou alespoň jednu ze streamovacích služeb a všichni uvedli, že sledovali téměř 2 miliony Čechů. Navíc téměř tři čtvrtiny těch, kteří si vybrali streamovací služby (74 %), zvolily Netflix a 34 % HBO Go, zatímco ostatní zvolili iPrima, Voyo a Apple TV+.

Přestože diváci za službu platili v průměru 1,44, Atmedia podotýká, že stále existuje spousta prostoru pro růst. Například ve Spojeném království a severní Evropě 80 % domácností platí za video-on-demand služby a mnohé neváhají tak učinit pro 2-3 současně.

Bude také zajímavé sledovat, zda se věci zlepší poté, co vyjdou další služby, včetně Disney+ a HBO Max, které mají obě v zemi debutovat v roce 2022.

Jednou z hlavních překážek, kterým čelí placené video služby, je vysoká kvantita a skutečná kvalita bezplatných pozemních televizních služeb. Věci se však mění, i když pomalu, protože nejnovější výzkum ATO/Nielsen Admosphere ukazuje, že ve třetím čtvrtletí přijalo služby DVB-T2 45 % domácností, zatímco v předchozích dvou čtvrtletích to bylo 45,7 %.

Zatímco satelity ve stejném období svůj podíl získaly a kabelové ztratily svůj podíl, IPTV na druhém místě nadále působivě rostla a na konci září dosáhla 21,9 %.

READ  Exkluzivně: Shor Police o úspěchu jejich verze Husitského sboru: Velmi odměňující výzva

Když přijde řeč na IPTV, čeští diváci už mají na výběr nepřeberné množství služeb. Patří mezi ně Lepsi TV, SledovaniTV, Skylink Live TV, O2TV, Digi2Go, TV Mobile TV a Vodafone TV.

Pro více informací o Chris Dziadol, navštivte https://www.chrisdziadul.com

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *