Český videotrh – přehled

Česká republika byla vždy anomálií, pokud jde o placení za video služby.

Zatímco však využívání VOD a placené televize zůstává na regionální poměry relativně nízké – a to i ve srovnání se sousedním Slovenskem, trhem, se kterým má mnoho společného –, věci se pomalu začínají měnit.

Získejte placené služby na vyžádání, jako jsou Netflix a HBO Go. Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSU) jej letos využilo 15 % Čechů. Přestože se jedná o relativně nízké procento, jde o výrazné zlepšení oproti 10,5 % a zejména 3 % v roce 2020, respektive 2019.

Na druhou stranu Atmedia vykresluje o něco lepší obrázek. Z jejího výzkumu vyplývá, že k tomuto měsíci má 28 % diváků České televize předplacenou alespoň jednu ze streamovacích služeb a všichni uvedli, že sledovali téměř 2 miliony Čechů. Navíc téměř tři čtvrtiny těch, kteří si vybrali streamovací služby (74 %), zvolily Netflix a 34 % HBO Go, zatímco ostatní zvolili iPrima, Voyo a Apple TV+.

Přestože diváci za službu platili v průměru 1,44, Atmedia podotýká, že stále existuje spousta prostoru pro růst. Například ve Spojeném království a severní Evropě 80 % domácností platí za video-on-demand služby a mnohé neváhají tak učinit pro 2-3 současně.

Bude také zajímavé sledovat, zda se věci zlepší poté, co vyjdou další služby, včetně Disney+ a HBO Max, které mají obě v zemi debutovat v roce 2022.

Jednou z hlavních překážek, kterým čelí placené video služby, je vysoká kvantita a skutečná kvalita bezplatných pozemních televizních služeb. Věci se však mění, i když pomalu, protože nejnovější výzkum ATO/Nielsen Admosphere ukazuje, že ve třetím čtvrtletí přijalo služby DVB-T2 45 % domácností, zatímco v předchozích dvou čtvrtletích to bylo 45,7 %.

Zatímco satelity ve stejném období svůj podíl získaly a kabelové ztratily svůj podíl, IPTV na druhém místě nadále působivě rostla a na konci září dosáhla 21,9 %.

READ  Česká republika otevírá diplomatický úřad v Jeruzalémě, World News

Když přijde řeč na IPTV, čeští diváci už mají na výběr nepřeberné množství služeb. Patří mezi ně Lepsi TV, SledovaniTV, Skylink Live TV, O2TV, Digi2Go, TV Mobile TV a Vodafone TV.

Pro více informací o Chris Dziadol, navštivte https://www.chrisdziadul.com

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.