Český velvyslanec: Evropská unie je nezávislá a inkluzivní, ne proti Číně

JAKARTA (ANTARA) – Zvláštní vyslanec ČR pro indopacifikační region, velvyslanec Libor Czech, uvedl, že indicko-pacifická strategie EU upřednostňuje otevřenou a inkluzivní spolupráci, včetně spolupráce s Čínou.

„EU přizpůsobuje tuto spolupráci konkrétním oblastem, kde partneři sdílejí společné politiky, hodnoty nebo zájmy. Existují dva různé typy partnerství. Za prvé pracujeme s partnery na základě společných hodnot. Za druhé pracujeme s partnery na základě zájmů,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci v Jakartě, řekl Chekka.

Přístup EU k regionu je takový, že indicko-pacifická strategie a spolupráce EU nepovedou k Číně.

„EU spolupracuje s Čínou na základě zájmů. Proto můžeme naše zájmy posilovat společně. V některých zemích spolupracujeme na základě hodnot. Proto EU není proti Číně. Jsme v rovnováze a snažíme se najít způsob, jak komunikovat s Čínou. Řekl jsem, že to jsou další dveře, které můžeme otevřít,“ řekl.

Připustil, že Čína má někdy na mezinárodní záležitosti odlišné názory než EU.

„Summit EU s Čínou se konal loni v dubnu. Máme vztah s Čínou. Mnoho podnikatelů z evropských zemí investuje v Číně. EU má obchodní spolupráci s Čínou, “uvedl.

Co se týče ukrajinského konfliktu, řekl, že Čína má velký vliv a musí něco udělat, aby tamnímu konfliktu zabránila.

„Čína má skvělé nástroje a vliv. Čína proto musí s konfliktem na Ukrajině něco udělat, “dodal.

Evropská unie a Čína pořádaly 23. bilaterální summit dne 1. dubna 2022 prostřednictvím videokonference.

Summitu se zúčastnili předseda Evropské rady Charles Michael a předsedkyně Evropské komise Ursula Van der Leenová, kteří se také setkali s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a pozdějším čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Charles Michael, předseda Evropské rady, vyzval hlavní světové mocnosti včetně Evropské unie a Číny, aby brzy ukončily ruskou válku na Ukrajině.

READ  ING Czech by měla opustit trh retailového bankovnictví do konce roku 2021. Amsterdamská burza cenných papírů: INGA

Související zprávy: RI diskutuje o spolupráci Japonska při udržování míru v Indo-Pacifiku

„Máme společnou odpovědnost za udržení míru, stability a bezpečnosti,“ řekl Michael na oficiálních stránkách Evropské komise.

Van der Leyen mezitím zdůraznil, že ruská okupace Ukrajiny byla určujícím momentem nejen pro EU, ale i pro její vztahy se zbytkem světa.

„Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN má Čína zvláštní odpovědnost za respektování mezinárodního práva a suverenity a územní celistvosti Ukrajiny,“ řekl.

Související zprávy: AUKUS-Čína používá diplomacii k vedení G20 uprostřed napětí

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *