Český start-up získává medaili za biodegradabilní polystyrenovou alternativu vyrobenou z hub

Český start-up získává medaili za biodegradabilní polystyrenovou alternativu vyrobenou z hub

Boj proti změně klimatu může být často beznadějný. Mnoho aktérů, nedostatek koordinace, soupeřící zájmy, složité mocenské struktury a faktory mimo kontrolu průměrného jednotlivce – to vše vede k větším pocitům, rezignaci a frustraci.

Světové ceny Energy Globe, které se každoročně konají posledních 23 let, mají za cíl čelit těmto náladám tím, že oceňují lidi, kteří se snaží přinášet praktická řešení problémů životního prostředí. Jak říká Wolfgang Neumann, zakladatel ceny, řešení již existují – jde jen o to, aby si je lidé uvědomili a zavedli je.

„Už jsme dnes řekli – máme více než 30 000 projektů. Myslím si, že pro každý ekologický problém v našem světě již existuje řešení. Musíme tato řešení ukázat a povzbudit lidi, aby je používali.“

Na letošním ceremoniálu, který se konal minulý týden ve Vídni, byli vyhlášeni vítězové v 5 kategoriích: Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Poprvé byl oceněn český projekt: malý start-up z jihomoravského města Kijo získal čestnou medaili v kategorii Země.

česká firma Miko Ltd. vyrábí 100% biologicky rozložitelné obalové materiály vyrobené z organického odpadu, jako je houbové mycelium a piliny, které lze použít místo polystyrenu. Produkt na bázi hub se při kontaktu s vlhkostí přirozeně rozkládá, takže je zcela rozložen a absorbován zpět do půdy.

Polystyren je jedním z nejhorších hříšníků, pokud jde o zbytečné plastové obaly na jedno použití. Je objemný a nerozložitelný a je hlavním přispěvatelem k mikroplastům, které se vyplavují v našich oceánech a končí v naší pitné vodě, což poškozuje lidské zdraví a životní prostředí. Vzhledem k podobným strukturám, výrobním možnostem, pružnosti a pevnosti lze pěnový polystyren snadno nahradit výrobkem Mico – bez ekologické zátěže.

READ  Jedním z vrcholů trekingového dne Waybrightova vystoupení pro Velvyslanectví České republiky je ukázka sokolnictví.

Foto: Miko

Jeden z tvůrců nápadu Jan Ostresi ukázal Českému rozhlasu, jak funguje proces tvorby obalů. Nejprve se shromáždí organický odpad a nasype se do velkého mixéru. Směs se poté sterilizuje a výsledný materiál je vhodný pro pěstování mycelia.

David Minařík, druhý spolutvůrce, vysvětluje:

„Mycelium působí na substrátu jako jakýsi polymer nebo lepidlo. Substrát je tvořen organickým odpadem, někdy i kartonovým odpadem.

Po měsíci nebo dvou se mycelium rozrostlo natolik, že se dá zformovat do obalu. Nakonec se produkt suší. Celý proces trvá přibližně dva měsíce.

Foto: Miko

Hotový výrobek lze použít pro dárkové balení, krabice a obalové materiály pro přepravu lahví vína. Může být také velmi dobrým hnojivem.

A nerostou jen houby – příští rok se firma přestěhuje do většího areálu a získá nějaké výkonnější zařízení. Takže s trochou štěstí se nápad uchytí tak, jak zamýšlel Wolfgang Neumann, když cenu zakládal.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *