Český Senát vyzval k trestnímu stíhání Hamásu za zločiny proti lidskosti

127 členů českého Senátu podepsalo v pondělí v Knesetu petici požadující, aby byl Hamás stíhán za své raketové útoky na Izrael za zločiny proti lidskosti.

„Vyzýváme českou vládu, aby kontaktovala generálního prokurátora Mezinárodního trestního soudu, informovala ho o těchto zločinech a požádala ho, aby stíhal osoby odpovědné za odpálení rakety,“ stojí v dokumentu.

Předseda Knessetu Mickey Levy řekl: „Vláda Izraele a židovský národ jsou vděční České republice a českému lidu. Stál jste při nás v nejtěžších dobách od vzniku státu, nikdy nezapomeneme na váš příspěvek k posílení bezpečnosti Izraele a vždy budeme stát při vás.

Operace Guardian of the Wall Izraelská vojenská operace proti pásmu Gazy ovládanému Hamasem 10. května 2021 jako odveta za to, že Hamás od 9. do 10. května 2021 odpálil 200 raket na Izrael, byla spuštěna útokem IDF na mešitu al-Aksá. A. v Jeruzalémě Odporová vlna Proti vyhnání Palestinců z okolí šejka Zaraha v Jeruzalémě.

V noci na 10. května slíbil izraelský premiér Benjamin Netanjahu odvetu za raketové útoky izraelského letectva.

11. května Hamás a Palestinský islámský džihád vypálily na Izrael více než 500 raket, ale třetina z nich padla a přistála v Gaze. Izraelská letecká kampaň se zaměřovala na vůdce Hamasu i PIJ, z nichž mnozí byli zabiti při cílených atentátech; 12. května však byly při izraelských bombových útocích zabity desítky civilistů, včetně 14 dětí a 3 žen.

Raketové útoky Hamasu na Izrael zabily starší ženu a jejího indického správce v Aškelonu a 11. května ženu z Rishon Lycian; O den později byli raketami Hamasu zabiti dva civilisté a jeden voják.

Do 17. května 2021 bylo ze svých domovů vysídleno nejméně 38 000 Palestinců.

Dne 20. května 2021 se Izrael a Hamás dohodly na vzájemné dohodě o příměří, která vstoupí v platnost v pátek 21. května ve 2:00 ráno, ačkoliv oficiální prohlášení Izraele objasnilo, že síly IDF budou instruovány, aby obnovily tažení proti militantním skupinám. Pokud se Gaza domnívá, že nedodrželi dohodu na své straně.

READ  Američtí a čeští vědci spolupracují na výzkumu produkce gama záření vysokovýkonnými lasery

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.