Český schengenský kompromis neslyší – EURACTIV.com

České předsednictví navrhlo na určitou fázi zablokovat přistoupení Bulharska a Rumunska namísto okamžitého plného členství v Schengenu, tvrdí diplomatické zdroje, ale to nestačí.

Minulý týden narazily ambice Rumunska a Bulharska na vstup do schengenského prostoru volného pohybu v Radě s odporem. Nizozemsko bylo znepokojeno „dostatečným pokrokem“ Bulharska v boji proti korupci a respektu k právnímu státu, zatímco Rakousko bylo znepokojeno bezpečnostními riziky nelegální migrace údajně spojených s rozšířením Schengenu, uvádí Vídeň.

Pro Vídeň nejde o skutečný strach z nelegální migrace, ale o politickou hru. Jak řekl diplomatický zdroj EURACTIV.cz, ostatní státy nedokázaly Rakousko přesvědčit, že jeho „čísla prostě nesedí“.

Rakouská vládnoucí strana, která ztrácí podporu, se ve skutečnosti snaží najít silné téma, jak získat voliče, uvedl zdroj.

Rozšíření Schengenu je jednou z priorit českého předsednictví. Pokud jde o snahu najít kompromis, jinak řekl EURACTIV.cz diplomatický zdroj Prezident nabídl řešení v podobě „postupné“ integrace Bulharska a Rumunska do Schengenu.

Může to například vypadat jako odstranění kontrol na letištích a přijetí dalších kroků. Některé státy to ale prý nejsou ochotny akceptovat.

V současnosti je těžké předvídat, kdy se podaří „napravit škody“ a donutit Rakousko a Nizozemsko ke stažení veta. Jedno je ale jasné – za českého prezidenta se to nestane. Další jednání ministrů vnitra je naplánováno až na konec ledna, kdy budou Radě předsedat Švédové.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

READ  Češi ruší všechna omezení schůzek, protože infekce klesá

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *