Český příběh o holocaustu vítězí v mezinárodní soutěži scénářů

Český příběh o holocaustu vítězí v mezinárodní soutěži scénářů

INT. CHALUPA/PODLAŽÍ V SUDETECH – NOC (1938) Hanga (14) v noční košili leží v mělké spíži skryté pod podlahou. Svého bratra Rudolfa (5) držela v noční košili a jednu ruku mu tiskla na ústa. Škvírami v podlahových prknech dovnitř proniká tlumené světlo.

Toto je úvodní scéna filmu Muddy Shoes, který napsali Patrick Scrivanek a jeho americký kolega Larry Welts a který získal stříbrnou cenu v kategorii drama na 2022 Page International Screenwriting Awards.

Vypráví příběh postarší židovské ženy, která je na počátku holocaustu teenagerkou a je nucena si vybrat mezi svým vlastním životem a životem svého mladšího bratra. Poté, co je jí diagnostikována demence, odhalí své temné a hluboce pohřbené tajemství své rodině.

Patrick Křivánek říká, že příběh byl inspirován dětstvím jeho dědečka, který vyrůstal na česko-polské hranici:

2. alternativní filmový plakát Valkyrie Ellis 'Mutty Shoes' |  Foto: Facebook / Patrik Křivánek

„Naše rodina není židovská, ale můj dědeček měl mnoho židovských přátel a spolužáků. Na začátku války, kdy o koncentračních táborech nikdo neslyšel, hledali nacisté v jejich vesnici Židy.

„Mnoho lidí, celých rodin nebo jejich dětí, uteklo na poslední chvíli do lesů, aby se zachránili. Mnoho z těchto dětí se nikdy nenašlo ani neshledalo se svými rodinami a mě zajímalo, jaký bude osud těchto dětí.

Čtyřiatřicetiletý spisovatel strávil pět let psaním scénářů, zatímco studoval bakalářský titul na Westminster Film School v Londýně. Původně se jednalo o krátký filmový scénář, ale kvůli pandemii Covid dostal dost času na to, aby z něj udělal celovečerní film.

READ  Nejbohatší lidé v ČR (22. března 2023)

„Scénář jsem psal čtyři roky sám, ale v příběhu stále něco chybělo. Srdcem mého příběhu je ženská postava, matka. Proto jsem přivedl amerického scénáristu Larryho Weltse.

„Dlouho jsme se snažili najít způsob, jak vyprávět příběh způsobem, který by byl historicky autentický, aby se naše mezinárodní perspektivy nerozcházely a neskončily s nějakým kompromisem.“

Patrick Křivánek, který dělil svůj čas mezi Prahu a Londýn, již napsal, režíroval, produkoval, promítal v divadlech a na filmových festivalech po celém světě a získal několik cen. Je také zakladatelem nezávislé filmové a televizní produkční společnosti se sídlem v Londýně.

Natáčení jeho debutu Muddy Shoes by mělo začít příští rok a do projektu je již přihlášeno několik populárních českých herců.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *