Český prezident kritizuje bojkot olympijských her v Pekingu – EURACTIV.com

Český prezident kritizuje bojkot olympijských her v Pekingu – EURACTIV.com

Český prezident Miloš Zeman, který je známý svými dobrými vztahy s čínskými a ruskými vůdci, kritizoval čínský diplomatický bojkot zimních olympijských her.

„Jsem zásadně proti zneužití olympijské myšlenky k politickým účelům. Zažili jsme to kdysi dávno jak v Moskvě, tak v Los Angeles (během studené války v letech 1980 a 1984), “ vzkázal českým sportovcům český prezident ve svém oficiálním prohlášení.

„Je zřejmé, že kdyby někteří političtí představitelé na olympiádě nebyli, nic hrozného by se nestalo,“ dodal Zeman.

Olympijské hry v Pekingu začínají 4. února. Mnoho zemí odmítlo vyslat oficiální politické zástupce na slavnostní zahájení kvůli porušování lidských práv čínským režimem.

Zatímco Spojené státy, Spojené království, Kanada, Austrálie a Litva se rozhodly pro diplomatický bojkot her, Evropa je v této otázce rozdělena.

Podle zprávy EURACTIV EU zatím nemá společný postoj. Francie vyjádřila ambici konsolidovat přístup 27 členů EU, ale je nepravděpodobné, že by se to uskutečnilo.

Česká vláda se slavnostního zahájení nezúčastní, protože ji kvůli epidemii Kovit-19 a souvisejícím omezením nepozval Český olympijský výbor. Čeští sportovci navíc nepojedou s českým letectvem do Číny, jako tomu bylo v minulých letech.

Zahajovací akce se však zúčastní generální tajemník OSN Antonio Guterres. Olympijské hry by podle prezidenta OSN měly být „nástrojem světového míru“.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

READ  Švýcarsko porazilo Kanadu v SO a připravilo finále Světového poháru v hokeji proti Sexu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *