Český prezident je připraven jmenovat premiérem lídra pravicové koalice

Prezident České republiky řekl, že je připraven jmenovat Petra Fialu premiérem měsíc poté, co koalice pravicového opozičního lídra společně vyhrála parlamentní volby v zemi.

Miloš Zeman, který je podle české ústavy oprávněn jmenovat premiéra, byl den po hlasování hospitalizován 10. října, takže proces sestavování nové vlády zůstal v limbu.

Po převozu z jednotky intenzivní péče však Zeman v pátek poskytl z nemocnice rozhovor českému rádiu Frijvans 1, ve kterém řekl, že se cítí „zcela normálně“ a očekává, že sedmapadesátiletý Villa bude jmenován premiér. ministr.

Viala oznámení uvítal a na Twitteru napsal: „Česká republika je ve složité ekonomické a epidemiologické situaci a potřebuje novou vládu s jasným mandátem.“

Před hospitalizací s nezveřejněnou nemocí 77letý Zeman řekl, že dá první šanci sestavit vládu lídrovi největší samostatné strany, nikoli největší koalice.

To znamenalo, že jako první by dostal současný miliardář Andrej Babiš, který vedl Českou republiku poslední čtyři roky a stal se blízkým Zemanovým spojencem.

Prezident ale v pátek uznal, že Babiš nemá šanci nashromáždit většinu, protože Fialova Aliance spolu a Druhá koalice Pirátské strany Starostové a nezávislí se už dohodly na koalici, která obsadí 108 z 200 křesel v parlamentu.

Stále je třeba podniknout určité kroky [appointing Fiala as prime minister]řekl Ziman. Ale myslím, že problém nebude. Protože Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonoval, nemá zájem stát se premiérem. Důvod je velmi jednoduchý: nikdo to nechce řešit.“

Babiš v pátek potvrdil, že je připraven odstoupit. Nový parlament by se měl poprvé sejít v pondělí.

Na otázku o svém zdravotním stavu Zeman, který má cukrovku a má potíže s chůzí, řekl, že se cítí lépe než obvykle, protože „měsíc nekouřil“ a očekává, že jeho funkční období skončí. Šéf skupiny lékařů, kteří ho ošetřují, ale řekl, že prezident ještě není „plně“ schopen plnit své povinnosti a jeho spekulace jsou nejisté.

READ  EMN) má nyní 30 milionů dolarů na instalaci, provoz a provoz svého demonstračního závodu

Trojkoalice Fiala, Starostové/Střední Piráti, v úterý večer uvedla, že se dohodla na prioritách pro vládu i na rozdělení klíčových funkcí.

Mezi nejbezprostřednější výzvy, kterým nová administrativa čelí, patří nejnovější vlna pandemie, která se v posledních týdnech zrychlila. Infekce a hospitalizace kvůli Covid-19 rychle přibývají, i když jsou stále hluboko pod maximy zaznamenanými na začátku tohoto roku.

Vláda se také bude muset vypořádat s různými ekonomickými problémy od vysoké inflace, která v září dosáhla 4,9 procenta, až po tlak na energetický sektor, který trpí dopadem rostoucích cen plynu.

Fiala a jeho spojenci již řekli, že plánují snížit vládní deficit, který se rozmohl kvůli pandemii a kombinaci zvyšování úroků a daňových škrtů, které Babiš zaplatil, na maximálně 3 procenta národní produkce. Loni to bylo 5,6 procenta a končící vláda očekává, že letos to bude 7,7 procenta.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.