Český prezident byl hospitalizován; Může mít vliv na sestavení nové vlády

Český prezident Miloš Zeman byl převezen do nemocnice v neděli, den po parlamentních volbách v zemi, kdy strana populárního premiéra Andrzeje Babiše obsadila překvapivě druhé místo a Zaman hrál klíčovou roli při sestavování nové vlády.

Post českého prezidenta je do značné míry formální, ale prezident si vybírá, kterého politického vůdce se pokusí sestavit příští vládu. Zaman se dříve v neděli setkal se svým nejbližším spojencem Bobbym, ale nekomentoval to, protože premiér opustil prezidenta Chatta v Lani nedaleko Prahy.

V sobotu prohrála centristická strana ANO (ano) v čele s populárním populistickým miliardářem Babišem volby v České republice, což by mohlo znamenat konec vlády euroskeptického lídra s 10,7 miliony obyvatel v Evropské unii.

Klub Barcelona Audit Show Club tvrdí, že je technicky punkový

Prezident České republiky Miloš Zeman byl v neděli 10. října 2021 přijat do vojenské nemocnice v Praze.

Ve jménu liberálně-konzervativní trojkoalice získal Bobbies 27,8% hlasů, čímž porazil ANO 27,1%. Ve druhé ráně populistům se na třetím místě umístila další středolevicová liberální koalice s 15,6%.

Vítězná koalice získala 71 křesel, zatímco její partner na třetím místě pohodlně získal 108 z 200 křesel v 200místné dolní komoře parlamentu a zavázal se spolupracovat. Strana Bobbyho získala 72 křesel, o šest méně než ve volbách v roce 2017.

Zaman ale dříve řekl, že nejprve pokusí sestavit vládu jmenováním silného vůdce strany, nikoli silné koalice. To dá Bobbymu šanci najít většinu pro jeho novou vládu.

Pokud neuspěje, jak se očekávalo, a jeho nejnovější vláda nevyhraje doma vynucené hlasování o důvěře, Zaman ho může požádat, aby se pokusil znovu sestavit novou vládu.

To se již stalo. Bez lhůty pro prezidentovu akci čelila země dlouhodobé politické nestabilitě od voleb v říjnu 2017 do července příštího roku, přičemž Bobbyho druhý kabinet nakonec vyhrál hlasování o důvěře.

READ  Země střední Evropy studují cestovní dohody, Řecko zahajuje regionální hnutí - D24

„Není divu, že Bobbyho volební porážka v příštích několika měsících není realistická,“ řekl Peter Just, výzkumný pracovník Prog na Metropolitní univerzitě.

Ale na rozdíl od roku 2017 přinesly tyto nedávné volby jasného vítěze. Peter Fiola, vůdce Společně a její premiérský kandidát, vyzval Zamana, aby přijal výsledky voleb.

“Opoziční strany mají ve sněmovně jasnou většinu,” řekl Fiala. “Ústava jasně říká, že vláda potřebuje podporu většiny. Uvidíme, jaké kroky prezident Zaman podnikne, ale nesmí to ignorovat.”

Hlasováno mimo kancelář starosty města Amit smlouvy City Date, Trash, Wild Wars

Zeman v jediném povolebním komentáři poblahopřál vítězi voleb a všem zvoleným zákonodárcům.

Pokud Zeman nebude moci fungovat kvůli špatnému zdravotnímu stavu nebo z jiných důvodů, jeho prezidentské pravomoci převezme jak předseda vlády, tak jeho mluvčí v parlamentu. Pokud k tomu dojde, bude nejprve zvolen nový mluvčí dolní komory. Parlament může do 30 dnů od voleb svolat předsedu a další úředníky.

Kromě dalších volebních výsledků se na čtvrtém místě umístili imigranti a protimuslimské síly v České republice, svoboda a přímí demokraté země, kteří chtějí opustit EU, s podporou 9,6% nebo 20 mandáty. Dalším překvapením bylo, že se sociálním demokratům ani tradičním parlamentním stranám v zemi, komunistům, nepodařilo získat křesla v parlamentu poprvé od odtržení Československa v roce 1993.

Pražská vojenská nemocnice potvrdila, že tam byl Zaman převezen v neděli. 77letý Zaman je silný kuřák a pijan, který trpí cukrovkou. Má potíže s chůzí a používá invalidní vozík.

„Důvodem jeho přijetí do nemocnice byly komplikace chronického onemocnění a léčíme ho zde,“ řekl doktor Miroslav Savorl, ředitel kliniky. Odmítl se vyjádřit.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovsek později řekl, že jeho současný pobyt v nemocnici nebyl hrozbou pro povolební vyjednávání země a jeho ústavní povinnosti. Řekl, že Zaman denně žádal o sledování médií.

READ  Český velvyslanec v Kuvajtu se omlouvá za vyvěšení izraelské vlajky

Zaman byl dříve přijat 14. září a později jeho kanceláří popsán jako plánovaná volba. Prezident je dehydrovaný a trochu unavený, uvedla kancelář. Zaman byl propuštěn o osm dní později a byl velmi dlouho hospitalizován.

Kliknutím sem získáte aplikaci Fox News

V roce 2019 strávil z podobných důvodů čtyři dny ve stejné nemocnici.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *