Český premiér jde po prohraných volbách do opozice politické zprávy

Premiér Andrzej Bobbis, slavný miliardář, říká, že bude předán do nové koalice a půjde do opozice.

Zpravodajská agentura ČTK informovala, že český premiér Andrzej Babiš je připraven předat moc volebnímu obvodu opozičních stran, který ve volbách o minulém víkendu získal jednomyslnou většinu v dolní komoře parlamentu.

Vůdce centristické strany ANO Bobbis uznal vítězství opozice, ale v pátek může mít první bodnutí, aby vytvořil nový kabinet jako největší lídr jedné strany v parlamentu.

Babiš řekl, že nepřijme příležitost pokusit se sestavit novou vládu poté, co jeho politické hnutí v minulých týdnech parlamentních voleb nešťastně neuspělo.

„Předáme to nové alianci a budeme v opozici,“ oznámil své rozhodnutí v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 citovanou ČTK.

Bobbyho rozhodnutí otevírá cestu dvěma koalicím pěti stran k sestavení vlády.

Trojkoalice Liberálně-konzervativní, společně získala v sobotu 27,8 procenta hlasů, čímž porazila Bobbyho ANO (ANO) o 27,1 procenta. Na třetím místě se umístila středolevá Liberální aliance s 15,6 procenta.

Obě koalice se zavázaly sestavit koaliční vládu. Mají blíže k hlavnímu proudu EU než euroseptičtí bobové.

Levicově-levicová aliance získala 71 z 200 křesel v dolní komoře parlamentu a 37 křesel, což dalo jejich vládě pohodlnou 108místnou většinu.

Bobbyho ANO získalo 72 křesel, což je o šest méně, než kolik získalo ve volbách v roce 2017.

Prezident Miloš Zeman, který je v současné době hospitalizován, řekl, že vydá edikt vůdci nejsilnější strany, nikoli dříve nejsilnější koalice, což by Bobům dalo šanci pokusit se sjednotit životaschopnou vládu.

77letý Zaman se však po volbách k této záležitosti nevyjádřil, protože se léčil s nediagnostikovanou chronickou nemocí.

Vzhledem k nedostatku potenciálních koaličních partnerů je nepravděpodobné, že by jakýkoli kabinet vedený Babišem získal požadované hlasování o důvěře ve sněmovně, přestože by iniciativa mohla prodloužit své funkční období na několik měsíců.

READ  Česká republika pořádá první setkání GCTF v Evropě

Čtyři roky po Bobbisově odchodu vložil Agrofert, který vyřeší střety zájmů obviněných ze zakladatelů říše zemědělství, potravin, chemikálií a médií, svěřenecký fond, než se stane premiérem. Odmítl udělat jakoukoli chybu.

Kandidátem na nového premiéra je Peter Fiala, lídr Společně.

Po ustavující schůzi nové dolní komory parlamentu, která začíná 8. listopadu, bude muset Zaman přijmout demisi končící vlády.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *