Český premiér Bobiz se chystá předat moc opoziční CDK

Český premiér a lídr ANO Andrzej Babiš odpověděl během tiskové konference 9. října 2021 ve volebním sídle strany po parlamentních volbách v České republice.

Praha 15. října (Reuters) – Český premiér Andrzej Babiš byl připraven předat moc skupině opozičních stran, které ve volbách o minulém víkendu získaly jednomyslnou většinu v dolní komoře parlamentu, citovala v pátek tisková agentura ČTK. .

Dvě opoziční koalice, středopravá pravice, liberální piráti / starostové, získali 200 křesel v 108místné dolní komoře parlamentu a také uvedli, že chtějí vládnout společně.

Vůdce centristické strany ANO Bobbis uznal vítězství opozice, ale až do pátku mohl mít první bodnutí pro sestavení nového kabinetu jako největšího lídra jedné strany v parlamentu.

„Předáme to nové alianci a budeme v opozici,“ řekl.

Bobsův spojenec, prezident Miloš Zeman, řekl, že jmenuje vůdce největší strany, aby provedl první pokus o sestavení nové vlády před volbami.

77letý Zaman se však po volbách k této záležitosti nevyjádřil, protože byl v neděli přijat na jednotku intenzivní péče pražské nemocnice a léčí se z nediagnostikovaného chronického onemocnění.

Bobbis řekl, že odmítne příkaz prezidenta, s odvoláním na rádio ČTK Frekvence 1.

Kvůli nedostatku potenciálních koaličních partnerů nebude žádný Babišův kabinet schopen vyhrát požadované hlasování o důvěře ve sněmovně, přestože iniciativa by mohla prodloužit její funkční období na několik měsíců.

Po čtyřech letech, kdy se dostal z papíry, zemědělství, potravin, chemie a mediálního impéria, byl jako údajný zakladatel řešení střetu zájmů akrohpert předsedou vlády ve svěřeneckém fondu. Odmítl udělat jakoukoli chybu.

Evropská komise přestala poskytovat Agrofertu granty na rozvoj a pozastavila některé další platby ve snaze zlepšit obecný střet úrokových sazeb.

Nová vláda nemusí mít zájem o blízký vztah s Maďarem Victorem Orbánem, kterého Bobbis považuje za spojence.

READ  Přehled

Nastávající koalice slíbila snížení rozpočtového schodku navrhovaného na příští rok. Deficit veřejných financí, federální rozpočet je celkem, ministerstvo financí v roce 2022 zjistilo, že 5% HDP.

Všech pět stran zatím neprozradilo konkrétní plány.

Nový kabinet může být jmenován až po zahájení parlamentního zasedání 8. listopadu.

Nejistota ohledně německého zdraví může způsobit zpoždění. Pokud je prezident neaktivní, mohou být obě komory parlamentu zbaveny svých povinností a úkol jmenovat nového předsedu vlády bude mít nový mluvčí dolní komory, který bude zvolen novou většinou.

Zpráva Johna Lopatky a Roberta Muellera; Úpravy Gareth Jones a Giles Elcut

Naše standardy: Zásady nadace Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *