Český premiér Andrej Babiš ztrácí nabídku na znovuzvolení

Český premiér Andrej Babiš v sobotu prohrál svou nabídku na znovuzvolení, což je obrovské zneklidnění vůči sebevtělenému miliardářskému podnikateli. Vzestup populistického nacionalismu ve střední Evropě.

Se sečtenými 99,9% hlasů získala strana Ano pana Babese 27,2% hlasů, což je méně než procentní bod za pravicově orientovanou koalicí stran nazvanou Společně. Podle České televize, národního veřejnoprávního rozhlasu, tyto dvě koalice spolu se samostatnou liberální koalicí stran s názvem Piráti a Starostové podle všeho zaujímají 108 z 200 křesel parlamentu.

V sobotu jejich vedoucí představitelé řekli, že společně vytvoří vládu.

„Obě demokratické koalice mají šanci postavit vládu,“ řekl společný vůdce Peter Fiala v sobotu večer svým příznivcům. „Změna je tady. Slíbili jsme to. Budeme.“

Pan Babiš poblahopřál panu Fialovi v krátkém sobotním projevu. V neděli se pan Babiš setkal se svým blízkým spojencem, českým prezidentem Milošem Zemanem, který má pravomoc opozici sestavit vládu, ale nebránit jí. Ředitel zdravotnického zařízení novinářům krátce po jejich setkání řekl, že 77letý prezident byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče pro léčbu chronického onemocnění.

Příznivci aliance pravicových stran „Spolu“ oslavili sobotní první parlamentní volby.


Fotografie:

Michel Cisek/AFP/Getty Images

Pan Babiš byl kdysi v čele populistické vlny která se přehnala střední Evropou Po migrační krizi v roce 2015, kdy došlo ke kolapsu středolevých stran v regionu, vstoupil tvrdě mluvící agrární podnikatel – druhý nejbohatší občan v České republice, spojil se s nacionalistickým maďarským premiérem Viktorem Orbánem a kritizoval EU jako elitářskou instituci daleko od České republiky. Obyčejní Češi se bojí.

Na stezce kampaněZvažte zrušení Evropského parlamentu, který označil za „zcela zbytečnou instituci“. V knize navrhl rozpuštění českého Senátu, zákonodárce, který obviňoval z patové situace, která dusí zemi, kterou slíbil provozovat obchodní prozíravostí. Mluvte hrdě o prezidentovi

Donald Trump, navštívil svého kolegu miliardáře v roce 2019 a dal mu 24karátovou pozlacenou pistoli.

Ale pan Babiš se snažil vrátit středopravou koalici, jejíž protikorupční zpráva získala poslední posílení, minulý víkend, kdy byl pan Babiš jmenován do Takzvané Pandořiny listy: Zpráva o politických osobnostech využívajících offshore daňové ráje vydaná Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů. Ve zprávě se uvádělo, že pan Babiš utratil 22 milionů dolarů prostřednictvím předních společností na koupi sídla ve Francii. Pan Babiš uvedl, že nákup byl zdaněn a uskutečněn v souladu se zákonem.

Jeho porážka pravděpodobně rezonuje v Maďarsku, kde další koalice středopravých stran doufá, že pana Orbána vytlačí pomocí podobného protikorupčního poselství.

„Existuje širší poučení o populistických a antielitních hnutích: Dokud tyto okamžiky nemohou dosáhnout pokroku v oblasti správy, jejich politická role může být dočasná,“ řekl Dalibor Rohak, vedoucí pracovník Amerického podnikového institutu. „Je snadné být proti usazování a říkat, že to všichni dělají špatně, ale to je další věc, když jsem u moci čtyři roky.“

Výsledky také ukazují, jak nové koalice zaplňují prázdnotu, která zbyla po rozpadu starších stran v regionu. Česká sociálně demokratická strana, jedna z nejstarších sociálně demokratických stran v Evropě, se v sobotu nedostala do parlamentu, což byla drtivá ztráta pro stranu, která byla do poloviny 20. století vždy největší v parlamentu.

České komunistické straně se také nepodařilo vstoupit do parlamentu poprvé od druhé světové války – což je důležitý neúspěch pana Babiše, který Záleží na okrajové straně Aby si udržel většinu v parlamentu.

Pan Babiš čelil tlaku protikorupční policie, která jej v roce 2019 doporučila státním zástupcům obžalovat z nezákonného zajištění podpory drobného podnikání pro jeho masivní konglomerát, než se stal premiérem. Pan Babiš v této věci odmítl pochybení a nebyl obviněn.

Ale toho roku vyvolala obvinění největší protest od pádu komunismu, když se 200 000 lidí shromáždilo v pražském parku, kde vypukla sametová revoluce, aby si stěžovali, že pan Babiš vládne autoritativně.

V posledním roce jeho prezidentství se koronavirus prohnal Českou republikou, která zaznamenala jednu z nejhorších úmrtností v Evropě, když vláda během pandemie vystřídala čtyři různé ministry zdravotnictví.

napsat Drew Hinshaw na adrese [email protected]

Copyright © 2021 Dow Jones & Company, Inc. všechna práva jsou uložena. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Potápěč u izraelského pobřeží našel 900 let starý křižácký meč

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *