Český předseda vlády může být první ve zkratce nového evropského právníka

PRAHA (Reuters) – Český premiér Andrzej Babis a jeho podnikatelská říše mohou být po jmenování vnitrostátními orgány mezi prvními stíhanými v nové společné věci EU, uvedl ve středu český vysoce postavený právník.

Obrázek souboru: Český premiér Andrzej Babis, druhý den summitu vedoucích představitelů EU k projednání dlouhodobého rozpočtu EU na období 2021–2027 v Bruselu v Belgii, 21. února 2020. REUTERS via Ludovic Marin / Pool

Bobbis je milionář, který přeměnil svá partnerství v oblasti zemědělství, chemikálií, potravinářství a dalších odvětví – mnoho z nich dostává dotace EU – na svěřenecké fondy, ale audit EU rozhodl, že majetek stále kontroluje.

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), vedený bývalou rumunskou protikorupční advokátkou Laurou Covaci, zahájil svoji činnost 1. června a má zahájit vážnější případy týkající se financí EU.

Vyšetřování EPPO bude další bolestí hlavy pro Bobbise, který v létě čelí tvrdé volební kampani, a samostatného prodlouženého trestního vyšetřování doma kvůli obviněním z podvodů s granty EU.

Hlavní generální prokurátorka Lenka Pradáková potvrdila případ agentuře Reuters, na niž dohlíží jeho kancelář a je postoupena k EPPO.

„Trestní případ … se běžně označuje jako střet zájmů předsedy vlády, který je kvůli jeho výkladu zákona a jeho právní klasifikaci předmětem jednání nově zřízeného úřadu (EPPO),“ uvedl .

Bobbis důrazně popřel jakékoli provinění a řekl, že splnil všechny zákonné požadavky tím, že přesunul Agrofert k financování nadace. Obvinil opoziční Pirátskou stranu, která podala původní stížnost, že prosazuje politický zisk.

Český zástupce za EPPO agentuře Reuters potvrdil, že případ byl označen českými právníky za nominovaný. Bobbyho mluvčí nebylo možné kontaktovat.

Podle analýzy think tanku CEBS bude společnosti Acrofert, která je příjemcem financování obecné zemědělské politiky EU (CAP) v letech 2018 a 2019, vypláceno 29 29 milionů (35,4 milionů USD) na hektar nebo zvíře ročně.

READ  Německo rozšiřuje hraniční omezení COVID-19 s Českou republikou | Hlas Ameriky

Společnosti Bobbies také dostávají granty na rozvoj z financování projektů podporovaných EU, které jsou obecně schvalovány vnitrostátními orgány a poté splaceny z Bruselu.

Audit Evropské komise zveřejněný v dubnu se zaměřil na projekty, nikoli na platby SZP, a dospěl k závěru, že byl ve střetu zájmů a neměl dostat finanční prostředky. Studie v hodnotě milionů eur dosud nebyla z rozpočtu EU uhrazena.

Bobbis doma čelí samostatnému trestnímu řízení za údajné zatajování práv společnosti, která zřídila konferenční centrum mimo Prahu, takže malé podniky dostanou dotaci EU ve výši 2 2 miliony.

(1 $ = 0,8189 EUR)

Zpráva Roberta Muellera; Dodatečná zpráva Johna Stroopzewského v Bruselu; Napsal John Lopatka; Editace stránky Clelia Ocial

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *