Český ministr zahraničí: Uvalení dalších sankcí EU na ruskou zbrojní výrobu

Promluvil poté, co se ministři zahraničí členských států Evropské unie v pondělí dohodli na přidělení dalších 500 milionů eur (542 milionů dolarů) na vojenskou pomoc Ukrajině, stejně jako projednali další sankce proti Rusku a jak pohnat Kreml k odpovědnosti za rozpoutání války 11 měsíců. před. .

„Musíme hledat nové a inovativní způsoby, jak můžeme posílit naše sankce… a jak můžeme snížit schopnost (Ruska) vyrábět zbraně a rakety používané k bombardování kritické infrastruktury na Ukrajině,“ řekl Lipavsky.

Řekl, že nesouhlas Belgie a Maďarska se zákazem obchodu s diamanty a spolupráce v oblasti jaderné energie s Ruskem znamená, že EU pravděpodobně nebude schopna dosáhnout konsensu potřebného pro taková opatření.

Řekl, že EU by měla zpřísnit sankce, aby odstranila ty, kteří ji v současnosti ignorují, a také by se měla zaměřit na ruskou propagandu.

V Bruselu někteří evropští spojenci vyvíjeli větší tlak na Berlín kvůli výzvám z Kyjeva, aby mu dodal bitevní tanky Leopard německé výroby. Kancléř Olaf Scholz zatím tento krok odmítá s tím, že někteří němečtí představitelé varují před rizikem eskalace války.

Lipavsky řekl: „Abychom ukončili konflikt, musíme vyzbrojit Ukrajinu. Ukrajina se tak může bránit a Rusko nebude schopno prosazovat tuto agendu imperialismu a krádeží půdy.“

„Doufám, že Německo alespoň umožní export ostatním zemím… To nelze považovat za eskalaci,“ řekl s tím, že země EU již Ukrajině kromě oprav pro další boj poskytují další typy tanků.

Varšava v úterý uvedla, že Polsko formálně požádalo Německo o reexport tanků Leopard na Ukrajinu.

Lipavsky řekl, že dohoda o vojenské pomoci Ukrajině ve výši 500 milionů eur vyčerpává rozpočet 3,5 miliardy eur, který si Evropská unie představovala, takže by měl být navýšen.

Praha bude ve čtvrtek a pátek hostit expertní jednání s delegacemi z Německa, Nizozemska, Polska a pobaltských států, které mají zájem o vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu, který by soudil nejvyšší ruské politické a vojenské vůdce kvůli invazi na Ukrajinu.

READ  České středové a středopravé strany se dohodly na vládě a hlavní agendě

Na otázku ohledně předpovědí pro rok 2023 Lipavský odpověděl: „Musíme se připravit na dlouhou trať.“

(Reportáž Gabriela Baczynska; Střih Alexandra Hudson)

Od Gabriely Baczynské

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *