Český ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Bukurešť

Český ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Bukurešť

Na žádost Rumunska je rychlá reakce NATO a jeho spojenců na nedávné incidenty s drony zasahujícími území Rumunska „příkladná“ a znovu demonstruje schopnost NATO ochránit každý centimetr spřáteleného území. Řekla to v úterý ministryně zahraničí Luminita Otopescuová ve společné tiskové zprávě s českým prezidentem Janem Lipavským na návštěvě Bukurešti.

„Společně jsme odsoudili výrazné zhoršení bezpečnostní situace v Černém moři a zvýšené riziko v důsledku ruské agrese proti Ukrajině, včetně ohavných útoků z včerejší noci u hranic s Rumunskem. Zároveň jsme uvítali bezprecedentní opatření, posílit odstrašující a bezpečnostní postavení Aliance ve východní oblasti, zejména v oblasti Černého moře,“ zdůraznila Luminida Otopescuová.

Český ministr vyjádřil podporu své země vývozu obilí z Ukrajiny do Rumunska „v situaci, kdy africké země hladoví“. Zároveň vyjádřil podporu vstupu Rumunska do Evropské unie nezávislých hnutí.

„Pevně ​​věřím, že Rumunsko patří do schengenského prostoru, který jsem během předsednictví v Radě Evropské unie bez výhrad podporoval, až do konce se mi o tom nepodařilo přesvědčit všechny členské státy. Místo Rumunska je v schengenském prostoru,“ uvedl. v tomto ohledu předáme své zkušenosti,“ řekl Lipavski.

Oba ministři podepsali Memorandum o porozumění o politických konzultacích, které vytvoří rámec pro „strukturovaný dialog o oblastech společného zájmu“.

READ  Česká republika vs Faerské ostrovy: Živé přenosy, aktualizace skóre a jak se dívat přátelsky | 15. 11. 2022

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *