Český miliardář Daniel Křetýnský potvrdil převzetí Royal Mail za 3,6 miliardy liber

Český miliardář Daniel Křetýnský potvrdil převzetí Royal Mail za 3,6 miliardy liber

Royal Mail by měl převzít český miliardář poté, co přijal nabídku na převzetí ve výši 3,6 miliardy liber.

Představenstvo mateřské společnosti International Distribution Services (IDS) ve středu doporučilo nabídku 370 p za akcii od Daniela Křetínského.

Nabídka zahrnuje 360p v hotovosti plus konečnou dividendu 2p na akcii a speciální dividendu 8p na akcii.

To má hodnotu IDS na 3,57 miliardy GBP nebo téměř 5,3 miliardy GBP po započtení dluhu.

Nabídky, které mohou být předmětem kontroly z důvodů národní bezpečnosti, zahrnují řadu právně závazných iniciativ týkajících se otázek veřejného zájmu.

To zahrnuje službu jít kamkoli za jednu cenu a sobotní doručení dopisů první třídy.

Pan Křetínský se zavázal, že nebude násilně propouštět pracovní místa, bude chránit značku Royal Mail, ponechá si sídlo společnosti a bude daňovým rezidentem ve Spojeném království.

Obchody jsou platné minimálně pět let po uzavření obchodu, což vyžaduje souhlas akcionářů na výroční schůzi společnosti v září.

Je to poprvé ve své 500leté historii, kdy Royal Mail spadla do zahraničního vlastnictví.

Pan Křetínský, známý jako Česká sfinga, je již nyní prostřednictvím své EP Group největším akcionářem IDS. Je také investorem ve fotbalovém klubu Sainsbury’s a West Ham.

V prohlášení uvedl: „Skupina EP velmi respektuje historii a dědictví Royal Mail a vím, že vlastnictví tohoto podniku s sebou nese obrovskou odpovědnost – nejen za zaměstnance, ale také za občany, kteří se na její služby každý den spoléhají. .

„Úroveň závazku, který dáváme společnosti a vládě Spojeného království, odráží, jak vážně bereme tuto odpovědnost ve prospěch zaměstnanců IDS, zástupců odborů a všech ostatních zainteresovaných stran.“

Keith Williams, předseda IDS, řekl: „IDS má potenciál stát se předním mezinárodním logistickým hráčem.

READ  Dokmar Beková dostává na nové vánoční desce evropské a české koledy

„Jak představenstvo IDS, tak Evropský parlament si jsou velmi dobře vědomi své odpovědnosti vůči IDS a zejména jedinečnému dědictví Royal Mail a jejích závazků jakožto určeného globálního poskytovatele poštovních služeb ve Spojeném království.

„Výbor IDS vyjednal dalekosáhlý soubor legislativních iniciativ a závazků, které poskytují důležitou ochranu našim zákazníkům, zaměstnancům a širším zainteresovaným stranám.“

Zásah pana Křetínského do Royal Mail byl podpořen politickými obavami o ústřední roli společnosti v britském životě.

Kancléř Jeremy Hunt uvedl, že jakákoli potenciální akvizice bude prověřována podle národních bezpečnostních zákonů, aby se zajistilo, že neohrozí kritickou infrastrukturu.

Pan Křetínský byl dříve předmětem vyšetřování národní bezpečnosti, když v roce 2022 navýšil svůj podíl ve společnosti na více než 25 procent, i když to bylo nakonec vyjasněno.

Obchodní ministr Chemie Patenock vyzval k setkání s miliardářem v očekávání možné dohody, zatímco stínový obchodní tajemník Jonathan Reynolds také hledal ujištění.

Ve středečním prohlášení labouristé uvedli: „Vítáme tato ujištění, že Royal Mail si zachová svou britskou identitu a ochrání své pracovní síly bez nuceného propouštění. Labouristé ve vládě zajistí, že budou dodržována.“

Vláda je v současné době v limbu poté, co premiér Rishi Sunak vypsal volby na 4. července. Jakékoli rozhodnutí o ratifikaci dohody pravděpodobně přijde na příští administrativu.

Ministerstvo obchodu a průmyslu bylo kontaktováno s žádostí o vyjádření.

Tento krok také vyvolal kritiku ze strany Communications Workers Union (CWU), která zastupuje poštovní pracovníky.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *