Český komisař pro lidská práva 8. dubna: Romové jsou zde stále stejní – zjistíme, co máme společného a kde se lišíme

Helena Volkov 2. 8. 2020 Letty U Pasquil. (Foto: Romeo TV)

Helena Valková, česká vládní komisařka pro lidská práva, říká v předvečer Mezinárodního dne Romů, stereotyp Římanů je v české společnosti dlouho zakořeněný a je konečně čas to změnit. Ocenil, že navzdory epidemii proběhnou koncerty a diskuse online a v televizi, které zprostředkují nejen bohaté kulturní dědictví římského dědictví, ale také nahlédnou do současnosti.

Valková uvedla, že je potěšen rostoucím počtem Římanů, kteří se zapsali na vysoké školy. „Mezinárodní den Romů, který oslavuje kulturu a historii největších evropských menšin, si v těchto obtížných dnech připomínáme podruhé. Představí také současné lidi,“ uvedl.

„Jsem šťastná Romské kulturní muzeum, Zahajuje druhou sérii svých kulturních a historických podcastů u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Jsem potěšen rostoucím zájmem o římskou literaturu. Jsem rád, že počet studentů romské univerzity, mužů i žen, roste. Mám radost z členů občanské společnosti Česká státní rada pro záležitosti římských menšin Velkou měrou přispívají k navrhování strategických produktů ke zlepšení situace rumunské menšiny v naší zemi, “uvedl.

„Všechno to zmiňuji správně, protože v naší komunitě již dlouho existoval stereotyp římského lidu a nastal čas, abychom to konečně změnili. Žijeme spolu v této oblasti po staletí. Zjistíme, častější, než jsme si mysleli, “uvedl český komisař pro lidská práva.

8. dubna slaví Rumuni po celém světě Mezinárodní den Romů. Letos si připomínáme 50. výročí prvního významného dne v historii Světový romský kongres Koná se v roce 1971 v Orpingtonu poblíž Londýna ve Velké Británii.

Konference položila základ mezinárodní spolupráci římského lidu a římské hnutí při této příležitosti dosáhlo svého mezinárodního sociálně-politického rozměru. Rumuni si rok co rok připomínají svou společnou kulturu, jazyk a původ, společnou spolupráci a jednotu a především Romiben („Romani-Ness“) v tento den.

READ  Jaké je datum zápasu, kdy je výkop a jaká je naše předpověď?

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *