Česko vojenské instruktory na Ukrajinu nepošle, řekl ministr obrany

Česko vojenské instruktory na Ukrajinu nepošle, řekl ministr obrany

Podporujte nezávislou žurnalistiku na Ukrajině. Přidejte se k nám v tomto boji.

Staňte se členem a podpořte nás pouze jednou

Česká republika může letos vycvičit 4000 ukrajinských vojáků, ale instruktory na Ukrajinu nepošle, řekla ministryně obrany Jana Černozová v rozhovoru pro ČTK 8. června.

Francouzský prezident Emmanuel Macron potvrdil, že Paříž vytváří koalici zemí, které pošlou vojenské instruktory k výcviku ukrajinských vojáků na Ukrajině.

Francie údajně plánuje vyslat malý počet pracovníků, aby zhodnotili metody mise před nasazením několika stovek školitelů, uvedla koncem května agentura Reuters s odkazem na dva nejmenované diplomaty.

Černozovová vyjádřila svou podporu iniciativě, ale uvedla, že na rozdíl od České republiky je takový krok praktický pro Francii a některé další země kvůli její vzdálenosti od Ukrajiny.

„Naše Lipava je pár set kilometrů od slovensko-ukrajinských hranic. Takže můžu říct, že pro Českou republiku teď nic takového nechystám,“ řekl ministr. řekl.

Kyjev požádal Spojené státy a další země NATO, aby pomohly vycvičit 150 000 vojáků blíže k frontovým liniím. Podle Pro New York Times.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že přítomnost francouzských vojenských instruktorů na Ukrajině bude považována za „legitimní cíl“.

„Nejsme ve válce s Ruskem, nechceme eskalaci, ale chceme udělat vše, co je v našich silách, abychom čelili Ukrajině. Je to eskalace, když Ukrajina žádá o výcvik vojáků mobilizovaných na její suverénní půdě? Ne,“ řekl Macron 7. června.

„Už víme, že nebudeme sami, a využijeme příštích pár dní k uspořádání široké koalice, která by reagovala na žádost Ukrajiny.“

Paris říká, že po komentářích o francouzských instruktorech na Ukrajině odpoví Rusku

Zástupce mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Christophe Lemoine uvedl, že Paříž zvažuje, jak reagovat na poznámky mluvčího ruského velvyslanectví Alexandra Makokona. „Jsou to nehorázné výroky, které nezůstanou bez odezvy,“ řekl.

READ  Nejbohatší lidé v České republice (26. dubna 2023)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *