Česko-ruský jaderný výzkum skončil po více než 60 letech

Společný ústav pro jaderný výzkum v Dubně, jedno z hlavních evropských center jaderného výzkumu, byl založen zeměmi východního bloku v roce 1956, pouhé dva roky poté, co byl v Ženevě založen CERN, Evropská organizace pro jaderný výzkum.

Československo bylo mezi deseti zakládajícími členy výzkumného centra, které se nachází v Moskevské oblasti. Od té doby jsou české vědecké aktivity v oblasti jaderného výzkumu úzce spjaty s touto institucí, říká Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd:

Nedávno jsme měli velký úspěch při ověřování hmotnosti neutrin, které bylo součástí Karlsruhe Tritium Neutrino Experiment v Německu. Bylo to pokračování výzkumu provedeného v Troitsku a Dubně, což byly většinou mezinárodní projekty.“

Zatímco v Evropské organizaci pro jaderný výzkum v Ženevě sídlí největší světová laboratoř částicové fyziky, výzkum v ruské Dubně je rozmanitější a zaměřuje se například na objevy supertěžkých prvků.

Spojený ústav pro jaderný výzkum v Dubaji |  Foto: Hrustov, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Obě centra fungují na podobném principu jako Evropská kosmická agentura. Každý členský stát platí roční poplatek, přičemž Česká republika posílá do Dubna ročně asi 6 milionů amerických dolarů. Peníze se pak vědcům a firmám vrací prostřednictvím grantů a projektů.

Česká republika se stala první zemí, která opustila ruský 19členný Spojený ústav pro jaderný výzkum. Podle ministra školství Petra Gazdka už Česko nemůže spolupracovat na výzkumu v oblasti jaderných technologií se zemí, která vojensky ohrožovala mírové využití jaderné energie.

Jan Dubic je předsedou Výboru pro spolupráci mezi ČR a Spojeným ústavem jaderného výzkumu.

„V praxi se podnikají kroky k pozastavení českých aktivit a poplatků. V současné době ve Spojeném ústavu jaderného výzkumu pracuje 25 odborníků z ČR a všichni byli požádáni o odchod.“

O ukončení členství mezitím uvažují i ​​další čtyři členské země EU, které jsou součástí Spojeného ústavu jaderného výzkumu v Dubně, včetně Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska.

READ  Srbsko darovalo České republice 100 000 dávek vakcíny

Čeští vědci nyní hledají alternativní řešení pro své mezinárodní projekty, ale je pravděpodobné, že řada z nich zůstane v důsledku ukončení spolupráce neúplná.

Řada vědecké spolupráce mezi ČR a institucemi z Ruska a Běloruska již byla ukončena nebo pozastavena v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.