Česko hledá užší vazby s antiliberálními spojenci, oživení přijetí eura

Lídr Strany českých pirátů Evan Bardos hovoří před autobusem své kampaně během volebního shromáždění před všeobecnými volbami 20.-21. října, 6. října 2017 v Gladovii v České republice. REUTERS / David W Černý

Praha 3. září (Česká republika) Vůdce opozičních Pirátů Evan Bardos v pátek před parlamentními volbami příští měsíc řekl, že chce rozvíjet užší vztahy s liberálními členy Evropské unie a podniknout kroky k přijetí eura.

Bardos, 41, softwarový inženýr s uzavřeným zámkem, řekl, že země kvůli demokratickým selháním oslabuje své vazby se svými spojenci Maďarskem a Polskem a chce hledat alternativní aliance.

„Česká republika by se měla orientovat na liberální západní Evropu,“ řekl Bardos v rozhovoru agentuře Reuters.

Řekl, že oceňuje zachování výhod spolupráce ve V4 v oblasti kultury, vzdělávání a dopravy, včetně Slovenska.

Avšak „v evropském kontextu nechcete (maďarský premiér Victor) být ve skupině zemí s městskými zájmy, s diktátorskými sklony, omezováním lidských práv, pronásledováním lidí kvůli různé sexuální orientaci, v Maďarsku a Polsko, “řekl.

Strana Pirátů je v parlamentu od roku 2017 a zaměřuje se na transparentnost, přímou demokracii, e-government nebo legalizaci konopí. Sama sebe popisuje jako liberálně-progresivní.

To se často střetávalo s premiérem Andrzejem Babišem, který ho obviňoval, že dává přednost osobním obchodním zájmům před zemí.

Evropské názory na piráty je odlišily od bobbies, kteří kampaňovali za ochranu své suverenity před Bruselem a měli přátelské vztahy s Urbanem.

Kandiduje ve spojenectví s centristickou stranou STAN, jednou ze dvou opozičních skupin, u nichž se očekává svržení Bobbyho ve volbách 8. – 9. Října.

Aliance Piráti / Stan zvítězila na jaře, když vláda vystřelila kvůli zvládnutí epidemie.

Od té doby klesla na třetí místo za Bobbyho populistickou stranu ANO a opoziční centrum – pravicovou koalici SPOLU (Dohromady), ale Bardos řekl, že věří, že strana je zkreslená a zůstává silným partnerem nové administrativy.

READ  Czech zvážit 'všechny možnosti' pro čínskou skupinu 16 + 1

Řekl, že vláda vedená piráty by měla obnovit svůj plán na přijetí eura po finanční krizi v roce 2008, evropský výměnný mechanismus (ERM-2), čekárna na zemi, ve které má zůstat alespoň dva roky. Měna je stabilní a její rozpočtový deficit a veřejný dluh jsou pod kontrolou.

„Získání rozpočtového schodku pod 3% zaručeně splní maastrichtská kritéria (pro přijetí eura) a přejde do ERM-2,“ řekl.

Takový krok by byl pro euroskeptické občanské demokraty, kteří vedou koalici, tvrdým prodejem.

Bardos řekl, že jeho strana přezkoumává výběrové řízení na nový blok v jaderné elektrárně Dugovani ČEZ (CEZPPR), kterou vláda plánuje otevřít po volbách.

„Jde o kontrolu cen, zapojení a výzkum českého průmyslu,“ řekl s tím, že Čína a Rusko budou z bezpečnostních důvodů vyloučeny.

(V odstavci 2 se příběh upravuje, aby bylo jasné, že Piráti spíše oslabí jejich soulad s místokrálem, než aby se stáhli ze skupiny)

Zpráva Johna Lopatky; Úpravy Mike Harrison

Naše standardy: Zásady nadace Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *