Česko-africké zdravotní fórum je největší akcí za poslední desetiletí

„Toto je největší konference, kterou jsme organizovali s Afrikou za posledních 30 let, a je založena na našem diplomatickém úsilí přilákat Afričany k řešením, která můžeme nabídnout. To je lekce, kterou jsme se všichni naučili z epidemické krize, které jsme společně čelili.“ A poskytovat řešení pro Českou republiku je smyslem setkání, proto jsou zde české podniky a finanční instituce, aby financovaly projekty.

Proč je Afrika pro Českou republiku důležitá?

Martin Tlapa |  Foto: Philip Jandorek, Český rozhlas

„Důvodů je mnoho. Uvedu statistiku – český export do Afriky se za posledních deset let zdvojnásobil. Nyní je to asi 53 miliard Kč – což je stejná částka, kterou vyvážíme do Číny, a více, než vyvážíme do Indie resp. Latinská Amerika je také velmi důležitým trhem pro české podniky.

„Afrika je stále důležitějším partnerem České republiky, protože je vedle Evropy nejrychleji rostoucí populací, která čelí stejným výzvám ve světě, a my musíme spolupracovat na prosperitě Afriky a bezpečnosti Afriky i Evropy. Máme tedy rostoucí společný zájem na spolupráci.“

„Máme dobré jméno v Africe, například jsme postavili více než 40 mostů v infrastruktuře, stavíme nemocnice, stavíme letiště, poskytujeme ekologické technologie, které mnoho lidí nezná. Myslím.

Česká republika má převzít rotující předsednictví v Radě Evropy letos v červenci – jak vysoké budou vztahy s Afrikou na programu?

Česko-africké zdravotní fórum |  Foto: Ministerstvo zahraničí ČR

„Definovat tituly pro post prezidenta EU není jednoduché, protože nyní víme, že je velmi ovlivněna ruskou okupací Ukrajiny, a musíme na to reagovat. Česká republika bude vedoucí zemí v Radě EU.

„Chceme ale získat naši spolupráci s Afrikou. I nadále budeme využívat naši pozici prezidenta EU k formulování politiky EU vůči Africe. Na evropské úrovni je důležité pochopit, co je potřeba – nejde o to, do čeho posíláme Afrika, co teď můžeme udělat s Afrikou Diskutujeme o rámci, například o projektu Global Gateway – jsou velmi důležité pro uspokojení potřeb Afriky.

READ  Czech Extralica 4. týden: Eagles sedí na vrcholu žebříčku Brock a Hroci Brno - Česká republika, zprávy

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.