České prezidentské volby vede generál ve výslužbě a bývalý premiér

České prezidentské volby vede generál ve výslužbě a bývalý premiér
  • V průzkumech vede generál Peter Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš
  • Pavel byl viděn jako favorit ve druhém kole
  • Čeští prezidenti nejsou výkonní, ale mají významné pravomoci
  • Všichni kandidáti jsou více prozápadní než úřadující Miloš Zeman

BRAKE 13. ledna (Reuters) – Generál ve výslužbě, který působil jako vysoký vojenský představitel NATO, je favoritem v prezidentských volbách v České republice, které začínají v pátek, přes hlavní rivaly, separatistického bývalého premiéra a profesora ekonomie.

Prezidenti v členských státech NATO a EU nemají každodenní výkonné pravomoci, ale jmenují premiéry, centrální bankéře a soudce a mají slovo v zahraničních záležitostech.

Generál ve výslužbě Peter Powell (61) kandidoval jako nezávislý a vedl ve dvou ze čtyř konečných průzkumů.

Zbylé dvě strany, největší opoziční stranu v parlamentu, vede bývalý premiér Andrej Babiš (68), miliardář.

Samostatný průzkum však favorizuje Pavla proti Babišovi, který hlasoval proti středopravicové vládě.

Vzhledem k tomu, že žádný kandidát nezíská více než 50 % v prvním kole, když se hlasování v sobotu uzavře, souboj mezi prvními dvěma bude pravděpodobně pokračovat za dva týdny.

Z osmi kandidátů do druhého kola podle průzkumů pravděpodobně postoupí pouze Pavel, Babiš a profesorka ekonomie Danuše Nerudová (44). Tamní anketáři dávají Pavlovi a Edgeovi, že od ostatních kandidátů dostane více hlasů než Babiš. Sázková kancelář Fortuna favorizovala Pavla k vítězství 1-1,48 před Babišem 1-3,40.

Čtyřiačtyřicetiletá Nerutová je třetí v průzkumu a první ženou, kterou od rozpadu Československa v roce 1993 držel Václav Havel, nyní okupovaný Milošem Zemanem, který se snažil budovat užší vztahy s Čínou a Ruskem. Jeho dvě pětiletá funkční období.

Interaktivní grafika:

Grafika Reuters

Pavel pochybuje o skupině VISEGRAD

Babiš, přítel maďarského prezidenta Viktora Orbána, se v úterý setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, aby demonstroval své široké vazby v Evropě.

READ  Viktoria Plzeň vs Bayern Mnichov LIVE - Bayern Mnichov cestuje do České republiky s cílem prodloužit 100% rekord

Pavel se distancoval od Orbána, který se střetl s partnery v EU kvůli právnímu státu, a zpochybnil přednosti středoevropského visegrádského bloku, který zahrnuje Polsko a Slovensko.

„Když se dnes v zásadních věcech tolik lišíme, je otázka, jestli bychom od tohoto formátu neměli úplně upustit,“ řekl Pavel ve středeční debatě.

Pavel a Nerutová se vyslovili pro přijetí eura a Havlovo dědictví lidskoprávní zahraniční politiky.

Když byl Papiss u moci v letech 2017-2021, byl Evropskou komisí shledán vinným ze střetu zájmů kvůli dotacím jeho podnikatelskému impériu Agrofert v nadaci. Tento týden byl zproštěn obžaloby z podvodu s granty EU.

Babiš je v otázce podpory Ukrajiny z nejvyšších kandidátů nejvlažnější. Ale tato politika spočívá v rukou vlády, jednoho z nejvěrnějších zastánců Kyjeva.

Pavel má vojenské vzdělání ze sovětské éry a západní vojenské vzdělání, v 90. letech sloužil jako mírotvorce v bývalé Jugoslávii a v letech 2015–2018 vedl vojenský výbor NATO, který radil generálnímu tajemníkovi aliance.

Interaktivní grafika

Grafika Reuters

Reportáž John Lopatka Střih Tomasz Janowski

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *