České předsednictví EU úspěšné, ale obecně špatná komunikace, říkají analytici – Brněnský deník

České předsednictví EU úspěšné, ale obecně špatná komunikace, říkají analytici – Brněnský deník

Průzkum byl proveden mezi 48 domácími a zahraničními politickými analytiky. Foto kredit: vlada.cz.

Praha 13. prosince (ČTK) – Politologové hodnotí půlroční předsednictví České republiky v Evropské unii, kabinet ale jeho výsledky Čechům nesděluje jasně, vyplývá ze včerejšího průzkumu Heleny Truchly. , z českých zájmů v projektu EU.

Czech Interests in EU společně s Evropským institutem a Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) provedly průzkum mezi 48 domácími a zahraničními politology.

Na žádost o hodnocení českého předsednictví na stupnici od 1 (nejlepší) do 5 (nejhorší) mu analytici udělili průměrné skóre 1,8.

Výkon českých diplomatů pracujících pro předsednictví v Praze, Bruselu a dalších místech EU získal většinou známku 1. Čeští politici získali průměrné hodnocení 2,2.

Žádný z dotázaných analytiků nedal českému předsednictví 5 a pouze 2 % z nich ho ohodnotilo 4.

Vít Dostál, ředitel AMO, řekl, že Česká republika vedla Evropu v těžkém období dobře.

„Hlas České republiky je respektován a my můžeme udělat svou část,“ řekl Dostál. „Díky českému předsednictví víme, že Evropu letos v zimě nezmrazí ruská agrese. Stejně tak pokračovala důležitá evropská pomoc Ukrajině, díky níž si můžeme v Česku užívat relativního bezpečí.“

Česká republika se podle něj vypořádává nejen s bezprostředními krizemi, ale i s budoucími problémy, jako je klimatická krize a rozdělování peněz na její řešení a snižování závislosti Evropy na autoritářských režimech.

Petr Kaniok z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity řekl, že český kabinet o předsednictví EU téměř mlčí a nevyužívá jeho potenciálu.

„Škoda, že předsednictví ukázalo, že je mnoho talentovaných lidí, kteří dokážou udělat velké úspěchy v prosazování věcí jak v české politice, tak ve státní správě a diplomacii,“ řekl Kanyok.

Vít Novotný z bruselského Centra evropských studií Wilfrieda Martense uvedl, že současní čeští velvyslanci napravili špatný dojem, který české vedení EU vytvořilo od roku 2009, a nečekaně vedli EU složitým obdobím.

READ  Český prezident je příliš nemocný na práci: Senát | Canberra Times

Zahraniční analytici se zaměřili na kritickou krizovou agendu českého předsednictví, především energetiku a její úspěšnost při udržování evropské jednoty a soudržnosti.

Český prezident udělal dobře, když řídil některé složité balíčky (plynový balíček, klimatický balíček, podpora Ukrajiny), řekla Georgina Wright, ředitelka evropského programu Montaigne Institute v Paříži. Řekl, že pohlaví jsou spolehliví vyjednavači.

Stinnou stránkou je podle Wrighta to, že málokdo mimo unijní bublinu si tyto úspěchy spojí s Českou republikou a málokdo pochopí vliv Česka v podobě dokumentů EU.

Česká republika při prezentaci svých úspěchů před zbytkem Evropy nedokázala dobře obhájit výsledek dohod v bruselské skupině velvyslanců zemí EU, dodal.

Ředitel Českého sociologického institutu STEM Martin Puchtík uvedl, že české předsednictví EU nezažilo žádnou korupci a že se v mezinárodním měřítku v poslední polovině roku nikdo nedopustil žádných padělků.


https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2018/02/European-Union-Czech-Republic-Recipient-Money-2018.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2018/02/European-Union-Czech-Republic-Recipient-Money-2018-150×79.jpgČTKČeská republika / SvětEUPolitikaČeská republika, Evropská unie, NovinkyPrůzkum byl proveden mezi 48 domácími a zahraničními politickými analytiky. Foto kredit: vlada.cz. Praha 13. prosince (ČTK) – Politologové hodnotí půlroční předsednictví České republiky v Evropské unii, kabinet ale svá rozhodnutí Čechům srozumitelně nesdělil.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *