České peníze uvízly v ruských bankách – EURACTIV.com

České peníze uvízly v ruských bankách – EURACTIV.com

Mnoho českých obcí a krajských úřadů využívajících služeb ruských bank má potíže, protože tyto regiony nevybírají své peníze včas a v ruských bankách tak zůstává asi 202 milionů eur.

Tak jako Seznam Zprávy Asi 100 milionů eur vlastněných českými obcemi je nyní vázáno v největším ruském věřiteli, Sberbank, která byla nedávno na příkaz Evropské centrální banky uzavřena.

Před stěhováním Sberbank uzavřela své kanceláře pro české zákazníky s odvoláním na bezpečnostní obavy a na bankrot. Dalších 100 milionů eur ve vlastnictví českých krajských úřadů uvízlo v kolabující bance.

Svaz měst a obcí ČR bude ve čtvrtek (24. března) o problému jednat s ministerstvem financí.

„Prověříme možnost poskytnutí finanční pomoci obcím, které jsou v nouzi, a je potřeba více financí,“ řekl Cessnamu Sprawovi prezident Svazu měst a obcí Frandišek Lukl.

Tato problematika se týká především malých obcí, které letos nemohou realizovat plánované investice. Některé obce držely své peníze na účtech Sberbank.

„Teď nemám nic.“ Řešíme to přes Svazek obcí a obcí. Nevím, kde vzít peníze, “řekl starosta Vronova John Rogan.

Co bude dělat po odchodu z funkce, není v tuto chvíli známo. Regionální politici a úředníci podle Lukla nepředpokládali, že se banka po vypuknutí ruské války na Ukrajině zhroutí tak rychle.

READ  České aerolinie obnovují linku Praha-Jerevan – rozšiřují evropskou konektivitu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *